Yönetim Mevzuat Tüzük İletişim   16.01.2018

AK Enerji
AKÖZ Grubu
BAYINDIR Holding
BEREKET ENERJİ
BİLGİN ENERJİ YATIRIM HOLDİNG
BOREAS ENERJİ
Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş.
ÇALDERE
ÇİMTAŞ ÇELİK İMALAT MONTAJ ve TESİS A.Ş.
Das Mühendislik ve Enerji Yatırımları A.Ş.
ENİMEKS
Epuron GmbH
ERKO Şirketler Grubu
GALKON
GÜNGÖR ELEKTRİK
GÜRİŞ İnşaat ve Mühendislik A.Ş.
HAREKET Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş.
HEXAGON Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.
HİDRO DİZAYN
KARESİ ENERJİ A.Ş.
LNG Process A.Ş.
MASTER DANIŞMANLIK MÜMESSİLLİK VE TİCARET  A.Ş.
OZG Enerji İnşat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş.
PERFECT WIND
RES ANATOLIA
SANKO ENERJİ
SOYAK Holding
TÜRKERLER İnşaat
USLUEL A.Ş.
Vestas Türkiye
YENİGÜN İnşaat
YILDIRIM GRUP
ZORLU Holding
© 2005 RESSİAD
 
Haberler
Yeşil Elektriğin Önünü Açacak Bir Gelişme ELEKTRİK FİYATLARI ARTMAK ZORUNDA 20.11.2004

2004 Ekim ayında ABD piyasasında 60 dolar/varile yaklaşan petrolün OPEC sepeti fiyatı, 21 Ekim’de 46.61 dolar/varile çıkmıştı, 10 Kasım’da 37.73 dolar/varil’e geriledi, ama bu petrol fiyatları düşme trendine girdi anlamına gelmiyor. Bilakis, petrol piyasasındaki kararsızlığı gösteriyor. Yakın zamanda bir bahane ile yine 50 dolarları görmesi sürpriz olmayacak.

OPEC sepeti fiyatı seçilmiş yedi çeşit ham petrolün fiyatının ortalamasından oluşuyor. Bu sepet; Nijerya petrolü (Bonny Light), Suudi Arabistan petrolü (Arab Light), Birleşik Arap Emirlikleri (Dubai) petrolü, Cezayir petrolü (Sahra Blend), Endonezya petrolü (Minas), Venezuella petrolü (Tia Juana Light) ve OPEC üyesi olmayan Meksika petrolü (Isthmus) fiyatlarının aritmatik ortalamasını içeriyor. Türkiye için de Avrupa için de daha anlamlı bir gösterge.

Türkiye artık geçen yılki gibi 25 dolar/varile petrol bulabilme şansına sahip değil. İş bununla kalmıyor. Çünkü, ithal ettiğimiz doğal gazın fiyatları da, yıl içinde periyodik aralıklarla petrol ürünleri fiyatlarına göre ayarlanıyor. Doğal gaza son yapılan zamların nedeni bu da, zam oranları yeterli değil. Doğalgaz zorunlu olarak daha da pahalanacak. Yoksa Hazine bu yükü kaldıramaz, faiz dışı fazla istenilen oranda gerçekleşemez.

Doğalgaza dayalı elektrik üreticileri ve birçok otoprodüktör bugün zararına üretim yapar duruma gelmiş bulunuyor. Serbest piyasa adına bu da süremez. Enerji Bakanlığı ve hükümet daha ne kadar popülist politika sürdürebilir? Elektrik fiyatları istemeseler de artacak. Elektrik fiyatının artması, piyasa fiyatı çıtasının yükselmesi, yeşil elektrik santralları projelerinin fizıbıl olma özelliğini artıran bir gelişme. Yani, yeşil elektriğin önünü açacak bir gelişme.

 

Merkez
Kuleli Sokak No:87 Daire:2, 06700 G.O.P./ANKARA

Tel: +(90) 312 436 95 98 - Faks: +(90) 312 436 95 98

Elektronik posta: ressiad@ressiad.org.tr