Yönetim Mevzuat Tüzük İletişim   16.01.2018

AK Enerji
AKÖZ Grubu
BAYINDIR Holding
BEREKET ENERJİ
BİLGİN ENERJİ YATIRIM HOLDİNG
BOREAS ENERJİ
Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş.
ÇALDERE
ÇİMTAŞ ÇELİK İMALAT MONTAJ ve TESİS A.Ş.
Das Mühendislik ve Enerji Yatırımları A.Ş.
ENİMEKS
Epuron GmbH
ERKO Şirketler Grubu
GALKON
GÜNGÖR ELEKTRİK
GÜRİŞ İnşaat ve Mühendislik A.Ş.
HAREKET Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş.
HEXAGON Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.
HİDRO DİZAYN
KARESİ ENERJİ A.Ş.
LNG Process A.Ş.
MASTER DANIŞMANLIK MÜMESSİLLİK VE TİCARET  A.Ş.
OZG Enerji İnşat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş.
PERFECT WIND
RES ANATOLIA
SANKO ENERJİ
SOYAK Holding
TÜRKERLER İnşaat
USLUEL A.Ş.
Vestas Türkiye
YENİGÜN İnşaat
YILDIRIM GRUP
ZORLU Holding
© 2005 RESSİAD
 
Haberler
UNIPEDE YERİNE EURELECTRIC 15.11.2004

Avrupa Elektrik Sanayi Birliği içinde

Türkiye TESAD ile yer alacak

Uluslararası Elektrik Üreticileri ve Dağıtıcıları Birliği (UNIPEDE) 1997 yılında Avrupa Elektrik Sanayi Birliği (EURELECTRIC) şekline dönüşme kararı almış ve 1999 yılında EURELECTRIC oluşturulmuştu.

EURELECTRIC, Enerji Politikaları ve Üretimi, Piyasa, Şebeke, Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma, Yönetim Uygulamaları alanlarında faaliyet gösteren bir uluslararası sivil toplum kuruluşu. Ayrıca, strateji uzmanlığı merkezi olarak üye ülkelerin ortak sorunlarını tanımlayıp uygulanabilir çözümler üretilmesine yardımcı olmaktadır. EURELECTRIC, Türkiye’nin hedeflediği Avrupa Birliği üyeliği yolunda, entegrasyonun oluşturulabilmesi için yaptığı mevzuat uyum çalışmalarına devam ederken, içinde aktif olarak yer alınması gereken bir kuruluş olarak büyük önem arz ediyor.

EÜAŞ’ın önderliği ve başlangıçta TEİAŞ, TEDAŞ ve TETAŞ’ın katılımları ile EURELECTRIC’in Türkiye şubesi niteliğinde olacak bir kuruluşun oluşumu hedeflenmiş, bu amaçla Türkiye Elektrik Sanayi Derneği (TESAD) kurulması amaçlanarak, tüzüğü de hazırlanmış bulunmaktadır.

TESAD’ın amacı; elektrik üretimi, iletimi, dağıtımı, toptan satışı, perakende satışı, ithalat ve ihracatı, arzı ve tüketimi konularında; politik, teknik, ekonomik yasal ve sosyal yönleri üzerinde düzenleyici çalışmalar yapmak, EURELECTRIC ile bu konularda iletişimi ve işbirliğini sürdürerek, sorunlara çözümler geliştirmek, toplantı ve seminerler düzenlemek, işletmelerin faaliyetleriyle ilgili olarak milli seviyede ve Avrupa Birliği seviyesinde gerekli kuruluşlarla ilişkiler kurmak ve çalışmalar yapmak biçiminde özetlenebilir.

Elektrik enerjisi ve çevre ile ilgili araştırma, etüt, planlama, projelendirme, yatırım, finansman temini, elektrik enerjisi tesisi kurmak veya ilgili teçhizatı imal etmek, elektrik enerjisinin üretimi, iletimi, dağıtımı, toptan satışı, perakende satışı, perakende satış hizmeti, ithalat ve ihracatı, arzı ve tüketimi ve çevreyi koruma konularından en az biri ile ilgili kamu ve özel sektör kuruluşları, endüstriyel ve mali örgütler, müteahhitlik ve müşavirlik firma ve kuruluşları, bilimsel ve teknik araştırma ve eğitim kurumları, meslek odaları, diğer dernekler ve vakıflar gibi tüzel kişiler, TESAD’a üst düzeyde yetkili bir temsilcileri ile üye olabilecekler. TESAD’ın kuruluş çalışmaları sürüyor. 9 Kasım 2004 günü kamu ve özel sektörden katılımcı olabilecek kuruluşlarla ilk toplantı yapılmış bulunuyor.
 

Merkez
Kuleli Sokak No:87 Daire:2, 06700 G.O.P./ANKARA

Tel: +(90) 312 436 95 98 - Faks: +(90) 312 436 95 98

Elektronik posta: ressiad@ressiad.org.tr