Yönetim Mevzuat Tüzük İletişim   16.01.2018

AK Enerji
AKÖZ Grubu
BAYINDIR Holding
BEREKET ENERJİ
BİLGİN ENERJİ YATIRIM HOLDİNG
BOREAS ENERJİ
Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş.
ÇALDERE
ÇİMTAŞ ÇELİK İMALAT MONTAJ ve TESİS A.Ş.
Das Mühendislik ve Enerji Yatırımları A.Ş.
ENİMEKS
Epuron GmbH
ERKO Şirketler Grubu
GALKON
GÜNGÖR ELEKTRİK
GÜRİŞ İnşaat ve Mühendislik A.Ş.
HAREKET Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş.
HEXAGON Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.
HİDRO DİZAYN
KARESİ ENERJİ A.Ş.
LNG Process A.Ş.
MASTER DANIŞMANLIK MÜMESSİLLİK VE TİCARET  A.Ş.
OZG Enerji İnşat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş.
PERFECT WIND
RES ANATOLIA
SANKO ENERJİ
SOYAK Holding
TÜRKERLER İnşaat
USLUEL A.Ş.
Vestas Türkiye
YENİGÜN İnşaat
YILDIRIM GRUP
ZORLU Holding
© 2005 RESSİAD
 
Haberler
RESSİAD YEŞİL ENERJİ SERTİFİKASI ÇALIŞTAYI YAPILDI 28.04.2006

RESSİAD ve RECS ortaklığında, TOBB - ETÜ işbirliği ile  yapılan  “Türkiye’de Yenilenebilir Enerji ve Yeşil Enerji Sertifikası Uygulamasına Geçiş Çalıştayı" başarıyla gerçekleştirildi

Çalıştayda yapılan açış konuşmaları ve sunumlar için: http://www.ressiad.org.tr/makaleler.php?ID=54 

______________________________________________________________________________

RESSİAD tarafından düzenlenen “Türkiye’de yenilenebilir enerji ve yeşil enerji sertifikası uygulamasına geçiş çalıştayı” 28 Nisan 2006 Cuma günü Ankara’da TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi salonlarında yapıldı.

28 Nisan günü sabah 08.30’da TOBB-ETÜ üniversitesinin girişine kırmızı halılar serilmiş, kayıt masasında hostes kızlar yerlerini almış, çay ve kahve servis masaları düzenlenmiş, RESSİAD, RECS, TOBB-ETÜ ve sponsor kuruluşların flamaları ile toplantı salonu renklendirilmiş ve tüm hazırlıklar tamamlanmış biçimde delegelere, konuklara, davetlilere sıcak bir atmosferde hoş geldiniz deniliyordu.
 
 
Kayıt masası ve katılımcılara fuayede hizmet aktiviteleri
 
Çalıştay öncesinde RESSİAD, Renewable Energy Certificate System (RECS) kuruluşu ile yeşil enerji sertifikası konusunda işbirliği oluşturmuştu. Bu işbirliği kapsamında ilk adım olarak, Türk yatırımcılarına gönüllü sertifika sistemi ve sertifika pazarını tanıtmak amacıyla bir günlük atölye çalışması (workshop) yapılması planlanmış, çalıştay organizasyonuna böyle girişilmişti.
 
Bu çalıştay için olduğu kadar, sertifikalandırma aşamasında bilimsel kuruluş olarak ortaklaşa çalışmak amacıyla TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile işbirliği oluşturulmuştu. TOBB-ETÜ Rektörü değerli bilim adamı Prof. Dr. Tahsin Kesici’nin hobilerinden olan yenilenebilir enerji ve yeni enerji teknolojilerine sıcak yaklaşımı işbirliğinin gelişimini sağladı.
 
RESSİAD ile TOBB-ETÜ işbirliğini, TOBB Başkanı ve TOBB-ETÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu, başından sonuna kadar destekleme sözü vermişti. Sayın Hisarcıklıoğlu, çalıştay öncesi kendisini ziyaret eden RESSİAD Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özcan Ültanır ve RESSİAD Yönetim Kurulu Üyesi H. Reşat Köymen’e, TOBB-ETÜ ve RESSİAD işbirliğinin enerji alanında çeşitli konularda geliştirilmesinin uygun olacağını söylemiş, bu işbirliğinin bilimsel araştırma-geliştirmeden politika oluşturmaya kadar çeşitli bir yelpazede ileri boyutlara götürülmesi için görüş birliğine varılmıştı.
 
Sayın Hisarcıklıoğlu, TOBB-ETܒnün kuruluş amacında bu tür işbirliklerinin yer aldığını belirterek, RESSİAD ile TOBB – ETÜ işbirliğinin özel sektör kesiminde ve enerji sektöründe yararlı sonuçlar vereceğine inandığını vurgulamış, her iki taraf RESSİAD ile TOBB-ETÜ işbirliğinin Enerji Araştırma Merkezi ve/veya Enerji Enstitüsü kurulmasına kadar götürülmesi hedefi üzerinde de anlaşmıştı.
 
Çalıştaya Türkiye’deki çevre dostu yenilenebilir enerji kaynaklarından yeşil elektrik üretmeyi hedefleyen 108 firmadan 161 temsilcinin yanısıra, EPDK, ETKB, EÜAŞ gibi devlet kurumlarından bürokratlar, başta TOBB-ETÜ olmak üzere bazı üniversitelerin mühendislik fakültesi öğretim üyeleri de katıldı.
 
 
Salon doluyor ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu bekleniyor
 
 
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlı beklenirken fuayede sohbetler sürüyor
 
 
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu geliyor ve çalıştay açılıyor
 
Enerji Bakanı Hilmi Güler çalıştaya katılamayıp telgraf gönderdi
 
Çalıştaya davet olunan, ancak katılamayan Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanı Dr. M. Hilmi Güler, RESSİAD Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özcan Ültanır ve TOBB-ETÜ Rektörü Prof. Dr. Tahsin Kesici’ye gönderdiği telgrafta, “Çalıştaya yoğun programım olması nedeniyle katılamayacağımı bildirir, nazik davetinize teşekkür eder, sizlere ve tüm davetlilere selam ve saygılarımı sunarım” diyordu.
 
Özel sektöre yeni bir ticaret alanı açmayı hedefleyen Çalıştay’ın açılış konuşmalarının, sadece özel sektör görüşlerini yansıtacak biçimde RESSİAD, TOBB-ETÜ ve TOBB adına yapılması kararlaştırılmıştı. Buna göre hazırlanan program uyarınca RESSİAD Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özcan Ültanır, TOBB-ETÜ Rektörü Prof. Dr. Tahsin Kesici, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu açılış konuşmalarını yaptılar.
 
 
RESSİAD Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özcan Ültanır açış konuşmasını yapıyor
 
RESSİAD Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özcan Ültanır açış konuşmasında, “2005 yılı Türkiye Ortalama Elektrik Toptan Satış Fiyatı 8.36 Ykr/kWh olarak ilan olunmuştur. Yani bugünkü kura göre 6.29 cent/kWh. Bu demektir ki, ürettiğiniz elektriğin kWh’ini 6.29 centten satarak yatırımınızı finanse edip, santralınızı işletip kâra geçebiliyorsanız projeniz fizibıldır. İşte bugün için değerlendirilebilecek potansiyel, ulaşılabilecek hedef 6.29 cent/kWh ile sınırlanmıştır” dedikten sonra, “Peki, 6.29 cent/kWh yukarı çekilemez mi?” diye sormuş ve kendisi “Çekilebilir” yanıtını vererek, bunun için kullanılabilecek mekanizmaları sıralamıştır. Bu mekanizmalardan iki tanesinin çalıştayın konusu olduğunu belirten Prof. Dr. Ültanır, onları şöyle açıklamıştır:
 
“Yenilenebilir enerjinin yurt dışına ihracı olanaklıdır ve Avrupa’dan Türkiye piyasa fiyatının üzerindeki fiyatlardan alım teklifleri vardır. Bu ticaret için yeşil enerji sertifikası gerekmektedir. Ayrıca, Türkiye-Avrupa UCTE bağlantısının bir an önce tamamlanması, elektrik ihracının önünün açılması gerekir. Yenilenebilir enerji yatırımcısı Avrupa’da geçerli olacak yeşil enerji sertifikası ile Avrupa’da emisyon ticaretine de katılabilir. Emisyon ticaretinden de ek bir gelir elde edebilir”.
 
Prof. Dr. Ültanır, 6.29 cent/kWh’ın yukarı çekilmesinin gerçekleşecek proje sayısını artıracağını, suyu boşa akmaktan, rüzgârı boşa esmekten kurtaracağını vurgularken, sanayicinin ve konuttaki tüketicinin elektrik fiyatlarının yükselmesini istemediğini, hatta enerji pahalılığından yakındığını söyleyerek, Türk tüketicisine bir yük yansıtmayacak yeşil elektrik ihracı ve emisyon ticaretinin bu açıdan da önemli olduğuna dikkat çekmiştir.
 
TOBB-ETÜ Rektörü Prof. Dr. Tahsin Kesici, 1980’li yılların başında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Makina Bölümü’nde doçentlik tezi hazırlayan bir adaya yaptığı yardımı anlatarak, yerli rüzgâr türbini yapımı için bu çalışmada türbin kanat profillerinin Fortan programında yazdığı bir modelle bilgisayarlı dizayn çalışmasından söz ederek, sonra da yapılan türbinin çalışmasını anlatarak, asenkron jeneratöre sahip bu türbinin doğrudan şehir şebekesine bağlandığını üretimi sayaç üzerinden gözlerken duyduğu heyecanı dile getirdi ve “aradan 20 küsur yıl geçti, ama hâlâ bu türbinleri ülkemizde kuramadık, yerli imalat başlatamadık, konunun önü açılmalıdır” dedi.
 
 
TOBB-ETÜ Rektörü Prof. Dr. Tahsin Kesici (solda) ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu (sağda) açış konuşmasında
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, elektriği en pahalı üreten ve kullanan Türkiye’de, enerji konusunun özel sektörün ayağındaki prangalardan biri olduğunu söyledi. Bu nedenle, reel sektör olarak hem enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesini hem de enerji piyasasının serbestleşmesini talep ettiklerini ve desteklediklerini belirterek, “Elektrik piyasasında kamu tekelinin ortadan kaldırılması için özelleştirmeler ivedilikle yapılmalıdır” dedi. Türkiye’nin doğalgaz bağımlılığından ve doğalgazın pahalılığından yakınan Hisarcıklıoğlu, nükleer santral yapımı gündemin ilk sıralarına taşınırken, yenilenebilir kaynaklardan elektrik enerjisi üretiminin aynı ilgiyi görmemesinin üzücü olduğunu ifade ederek, “Nükleer enerjinin yanı sıra hatta daha önce, yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılacak yatırımların teşvik edilmesi gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.
 
Özünde teknik ve spesifik bir konuyu işleyen Çalıştay’a basın ve medya da büyük ilgi gösterdi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu basına özel demeç verirken, RESSİAD Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özcan Ültanır ile televizyon kanallarından TRT ve Kanal A özel röportajlar yaptılar.
 
 
 TRT ve Kanal A televizyonları RESSİAD Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özcan Ültanır ile röportaj yaparken
 
 
Daniel Becker (solda) ve Peter Niermeijer (sağda) sunumlarını yaparken
 
RECS Berlin Ofisi’nden Daniel Becker, konuşmasında yenilenebilir enerji için Avrupa Birliği politikasını anlattı. Daha sonra RECS International Genel Sekreteri Peter Niermeijer, RECS International’in misyon ve stratejisini açıkladı.
 
Sponsor kuruluşlardan BP’nin Türkiye Başkanı Tahir Uysal, yenilenebilir enerjinin tüm dünyada BP’nin faaliyet alanlarından birini oluşturduğunu, BP’nin yenilenebilir enerji meselesini "sürdürülebilir kalkınma" kavramı içinde ele aldığını, BP olarak Türkiye’de de yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili pazarın oluşmasını ve bu alanda yasal düzenlemeler yapılmasını desteklenmesi gereken bir konu olarak değerlendirdiklerini ifade etti. Emisyon ticaretine de değinen Uysal, “Emisyon ticareti, esasında çok basit bir mekanizmadır. Belirlenen emisyon azaltımı hedeflerine hızla ulaşmak için, firmalara düşük maliyetli bir pazar çerçevesi sağlayan bir sistemdir. Kısacası emisyon ticareti, zararlı gazlara ölçülebilir bir değer biçilmesiyle, sera gazı emisyonlarının azaltılmasını gerçek anlamda teşvik eden, piyasa odaklı bir mekanizmadır” dedi. BP olarak emisyon yönetimi ve ticareti alanında büyük tecrübeye sahip olduklarını açıklayan Uysal, karbondioksit hedeflerine ulaşabilmek amacıyla 1999 yılında kendi bünyelerinde emisyon ticaretine yönelik bir pilot proje başlattıklarını anlattı.
 
 
BP Türkiye Başkanı Tahir Uysal konuşmasını yaparken
 
 
Kahve ve çay aralarında sohbetler
 
Çay-kahve molalarında sponsor kuruluşların salon fuayesindeki standlarını inceleyen delegeler ve konuklar, öğlen yemeğinde TOBB-ETÜ Rektörlüğü’nün davetlisi olarak yemeği TOBB-ETÜ büyük salonunda açık büfeden yediler. Gerek çay ve kahve molaları, gerekse öğle yemeği işadamlarının konuyu karşılıklı değerlendirme ve kendi yatırımlarını birbirlerine anlatmaları için özel bir sohbet ortamı yarattı. Toplantı atmosferinin ve çevrenin güzelliği de sıcak sohbetlerin gelişmesine psikolojik katkıda bulundu.
 
 
TOBB-ETܒde çalıştay öğle yemeği
 
Çalıştayda öğle arasından görüntüler
 
Çalıştay’ın öğleden sonraki oturumlarında Peter Niermeijer, yeşil sertifikalar ve Avrupa emisyon planını, ikili anlaşmalar sistemini anlattı. AIB Yönetim Kurulu Başkanı Jon Hov Lauritzen, Enerji Kaynağı Garantisi ve RECS sertifikaları, ulusal hedefler üzerinde açıklamalar yaptı. Sponsorlarımızdan Garanti Bankası adına bir sunum yapan Proje ve Finansman Müdürlüğü Yönetmeni Kayrıl Karabeyoğlu, Garanti Bankası’nın yenilenebilir enerji projeleri için Avrupa bankalarından daha elverişli koşullarda proje kredisi verme uygulamasını başlattığını ve hedeflerini açıkladı. AIB Genel Sekreteri Phil Moody, Türkiye’nin diğer Avrupa ülkelerine sertifika uygulamaları ile bağlanması için atılması gereken adımlar üzerinde durdu. Konuşmasının sonunda salondaki delegelerin de katılımıyla, Türkiye’de sertifikalandırma kuruluşu olarak RESSİAD’ın seçilmesi konusu tartışıldı.
 
 
Jon Hov Lauritzen (solda) ve Phil Moody (sağda) sunumlarını yaparken
 
 
Kayrıl Karabeyoğlu Garanti Bankası’nının sunumunu yapıyor (solda) konuşmacılar soruları yanıtlıyorlar (sağda)
 
RECS ve AIB’nin yetkili sözcüleri, şu anda 16 Avrupa ülkesinde geçerli olan RECS Sistemine Türkiye’nin de dahil olmasını istediklerini belirttiler ve bunun için RESSİAD’ın uygun kuruluş olabileceğinin altını çizdiler. Türkiye’nin Avrupa’daki bu sisteme dahil olması için gerekli olan Ulusal Takım oluşturması, Sertifika vermeye yetkin bir kuruluş oluşturması ve sertifika ticaretine başlanması aşamalarına ilişkin görüşlerini söylediler ve RESSİAD için de yeni bir yol haritası sunmuş oldular.
 
 
Sertifikalandırma kuruluşunun niçin RESSİAD olması gerektiği tartışılırken
 
 
Prof. Dr. Mustafa Özcan Ültanır (solda) ve Nuh Nadi Bakır (sağda) kapanış konuşmalarını yapıyorlar ve çalıştay tamamlanıyor
 
Çalıştay RESSİAD Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özcan Ültanır ve RESSİAD üyesi ERE Hidroelektrik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nuh Nadi Bakır’ın genel değerlendirme konuşmaları ve RESSİAD çatısı altında sektörün bütünleşmesi dilekleri ile sona erdi. Tarafsız ve güçlü sivil toplum kuruluşu olan RESSİAD’ın, uluslararası sivil toplum kuruluşları RECS, Association of Issuing Bodies (AIB) -Sertifikalandırma Kuruluşları Birliği, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen çalıştay, sağlam temel yapısına uygun olarak beklenen biçimde başarıyla tamamlandı.
 
Çalıştay sonrasında yine TOBB-ETÜ salonlarında katılımcılara RESSİAD tarafından organize edilen ikram sunuldu. Burada günün yorgunluğunu çıkaran katılımcılar sohbetlerine devam ettiler. Ankara’nın temiz bahar havası ile akşamın ilk saatlerinin getirdiği rahatlatıcı atmosferde çalıştay etkinliği son buluyor, ama RESSİAD için taahhütlerini yerine getirerek yeşil sertifika uygulamasını başlatmak üzere yeni ve yoğun bir çalışma dönemi başlıyordu.
 
Çalıştay sonrası TOBB-ETÜ salonlarında RESSİAD’ın kapanış ikramı vardı
 
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na RESSİAD’a verdiği destekten, TOBB-ETÜ Rektörü Prof. Dr. Tahsin Kesici hocamıza üniversitenin kapılarını RESSİAD’a açmasından , AIB ve RECS üyeleri Peter Niermeijer, Phil Moody, Jon Hov Lauritzen ve Daniel Becker’e katkılarından ötürü teşekkür ediyoruz. Çalıştayımızda görev alan, isimlerini burada saymakla biteremeyeceğimiz genç yetenekli elemanlarımıza da sonsuz teşekkür borçluyuz.
 
MEDYADA VE BASINDA ÇALIŞTAY
 
TRT 1 TV kanalı 28 Nisan 2006 günü öğleden sonraki haber kuşağında, TRT 2 TV kanalı 19.00 haberlerinde Prof. Dr. Mustafa Özcan Ültanır ile yapılan röpıortaj eşliğinde  çalıştayla haberini verdi. Kanal A TV, rüzgâr enerjisine ilişkin özel programı ile çalıştayı izleyicilerine duyurdu. Anadolu Ajansı tarafından geçilen aşağıdaki haber ise, başta  olmak üzere çeşitli haber sitelerinde ve gazetelerde yer aldı. Bu haber için aşağıdaki siteleri tıklayınız.
 
 
 
 
 
 
 
Anadolu Ajansı’nın söz konusu haberi:
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin 2005 yılında doğal gaz alım fiyatının 203 dolar olduğunu bildirdi.

Rüzgar Enerjisi ve Su Santralları İşadamları Derneği (RESSİAD), Yeşil Enerji Sertifikası konusunda yetkili kuruluş olan Renewable Energy Vertificate System (RECS) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen Türkiye’de Yenilenebilir Enerji ile Yeşil Enerji Sertifikası Uygulamasına Geçiş Çalıştayı başladı.
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Konferans Salonu’nda düzenlenen çalıştayın açış konuşmasını yapan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, elektriği en pahalı üreten ve kullanan Türkiye’de, enerji konusunun özel sektörün ayağındaki prangalardan biri olduğunu söyledi. Bu nedenle, reel sektör olarak hem enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesini hem de enerji piyasasının serbestleşmesini talep ettiklerini ve desteklediklerini kaydeden
Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:  “Bugüne kadar çeşitli illerde yapılan doğal gaz dağıtım ihalesiyle, dağıtım işinin, verimsiz kamu işletmeciliği tekelinden kurtarılması, kamunun belirlediği fiyatların yanlışlığını göstermiştir. Enerji piyasasını liberal hale getiren İngiltere’de fiyatlar yüzde 37, Almanya’da yüzde 15 ucuzlamıştır. Biz de serbestleşmeye geçemediğimiz için sadece son 10 yılda 10 milyar dolar kayıp-kaçak faturası ödedik. Bakın Kayseri’ye, dağıtımı özel sektör yapıyor, kaçak oranı yüzde 7 civarında. Bu bile başlı başına yeterli bir örnektir. Elektrik piyasasında kamu tekelinin ortadan kaldırılması için özelleştirmeler ivedilikle yapılmalıdır.”

TÜRKİYE’NİN DOĞAL GAZ FATURASI
 
Doğal gazın verim ve çevre bakımından önemli bir enerji kaynağı olduğuna işaret eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, ancak tek bir kaynağa bağımlı olunca, buradaki fiyat oynamalarının yol açtığı riskin de o kadar fazla olduğunu söyledi.
Türkiye’nin geçen yıl doğal gaz ithalatına 5,5 milyar dolar ödediğini belirten Hisarcıklıoğlu, 2005 yılında doğal gaz ithalatının yüzde 22 arttığının, fiyattaki yüzde 38’lik büyüme nedeniyle de ödenen paranın toplamda yüzde 68 oranında büyüdüğünü kaydetti.
Sadece 2005 yılındaki fiyat artışının 1,5 milyar dolarlık ek bir fatura çıkardığını anlatan Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin doğal gaz alım fiyatının 2000 ve 2001’de ortalama 134 dolar düzeyinde olduğunu, 2002 yılında 120 dolara kadar düştüğünü, 2003 yılında 141 dolara, 2004’de 148 dolara, 2005’de ise 203 dolara yükseldiğini bildirdi.
Yenilenebilir enerji kaynaklarının potansiyelinin iyi değerlendirilemediğine de işaret eden Hisarcıklıoğlu, nükleer santral yapımı gündemin ilk sıralarına taşınırken, yenilenebilir kaynaklardan elektrik enerjisi üretiminin aynı ilgiyi görmemesinin üzücü olduğunu ifade etti.
Hisarcıklıoğlu, “Nükleer enerjinin yanı sıra hatta daha önce, yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılacak yatırımların teşvik edilmesi gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.
 
RESSİAD BAŞKANI ÜLTANIR

RESSİAD Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özcan Ültanır ise yenilenebilir enerjinin yurtdışına ihracının olanaklı olduğunu ve Avrupa’dan Türkiye piyasa fiyatının üzerindeki fiyatlardan alım teklifleri olduğunu belirterek, bu ticaret için ise Yeşil Enerji Sertifikası gerektiğini söyledi.
Yenilenebilir enerji yatırımcısının Avrupa’da geçerli olacak Yeşil Enerji Sertifikası ile Avrupa’da emisyon ticaretine de katılabileceğine işaret eden Ültanır, bundan da ek bir gelir elde edilebileceğini bildirdi.
 

Merkez
Kuleli Sokak No:87 Daire:2, 06700 G.O.P./ANKARA

Tel: +(90) 312 436 95 98 - Faks: +(90) 312 436 95 98

Elektronik posta: ressiad@ressiad.org.tr