Yönetim Mevzuat Tüzük İletişim   16.01.2018

AK Enerji
AKÖZ Grubu
BAYINDIR Holding
BEREKET ENERJİ
BİLGİN ENERJİ YATIRIM HOLDİNG
BOREAS ENERJİ
Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş.
ÇALDERE
ÇİMTAŞ ÇELİK İMALAT MONTAJ ve TESİS A.Ş.
Das Mühendislik ve Enerji Yatırımları A.Ş.
ENİMEKS
Epuron GmbH
ERKO Şirketler Grubu
GALKON
GÜNGÖR ELEKTRİK
GÜRİŞ İnşaat ve Mühendislik A.Ş.
HAREKET Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş.
HEXAGON Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.
HİDRO DİZAYN
KARESİ ENERJİ A.Ş.
LNG Process A.Ş.
MASTER DANIŞMANLIK MÜMESSİLLİK VE TİCARET  A.Ş.
OZG Enerji İnşat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş.
PERFECT WIND
RES ANATOLIA
SANKO ENERJİ
SOYAK Holding
TÜRKERLER İnşaat
USLUEL A.Ş.
Vestas Türkiye
YENİGÜN İnşaat
YILDIRIM GRUP
ZORLU Holding
© 2005 RESSİAD
 
Haberler
Prof. Dr. Mustafa Özcan ÜLTANIR, Sinop Nükleer Santralı ile ilgili görüşlerini SKY TV ve TGRT-HABER TV'de açıkladı 15.04.2006

Enerji teknolojileri, enerji sistemleri planlaması, enerji stretejileri, enerji politikaları ve enerji ekonomisi üzerindeki çalışmaları ile tanınan RESSİAD Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özcan Ültanır, 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Enerji Masası Başkanı ve Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi olarak olarak, Sinop Nükleer Santralı ile ilgili görüşlerini  13 Nisan 2006 Perşembe Saat 11.45 haberlerinde  SKY TV’de ve 15 Nisan 2006 Cumartesi Saat 15.00 haberlerinde TGRT-HABER TV’de canlı yayında anlattı.

Şimdiye kadar son 40 yılda Türkiye’nin nükleer santral kurmak için sonuçsuz kalan dört girişim yaptığını söyleyen Ültanır, bu beşinci girişimin mutlaka sonuçlanması gerektiğini, hatta 2020 yılına kadar hedeflenen 5000 MW nükleer kurulu gücün küçük kalacağını, bunun 10 000 MW’a yükseltilmesi gerektiğini savundu. Sinop Nükleer Santralı’nın hayırlı olmasını dileyen ve bu girişimi nedeniyle Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’i kutlayan Ültanır, nükleer santral için mutlaka Mersin Gülnar- Akkuyu nükleer sit alanının değerlendirilmesi gerektiğini, bu alanın 50 milyon dolar harcama ile alt yapısının ve lisanslamasının tamamlanmış olduğunu vurguladı.  

TGRT-Haber TV’deki konuşmasında santralın özel sektör tarafından kurulmasının doğru olacağını söyleyerek, bunun  için on holding temsilcisi ile 14 Nisan 2006 Cuma günü Bakanlıkta yapılan toplantıya da değinen Prof. Ültanır, özel sektörün nükleer santrala kredi bulabilmesi için Hazine garantisi ile desteklenmesinin gerektiğini savundu.

Ayrıca, seçilmesi gereken reaktör tipinin artık Candu veya eski PWR reaktörleri olmaması gerektiğini önemle vurgulayan Prof. Dr. Ültanır, geliştirilmiş üçüncü nesil nükleer reaktörler olan EPR, AP ve ABWR gibi reektörlerin düşünülmesini önerdi.

Prof. Dr. Ültanır, nükleer reaktörlerin çevre için kömür ve büyük hidroelektrik santrallara göre çok uygun olduğunu anlatarak, ülkemizde kurulacak asfaltit santralının külüyle uranyum atılacağını, ama nükleer santraldan radyasyon sızmasının mümkün olmadığını açıkladı. AK Parti hükümetinin nükleer santral kurma niyetinin 2004’de açıklandığını belirten Ültanır, 2005’de kamuoyuna yansıyan bir gelişme olmadığını, 2005’in kamuoyuna nükleer enerjinin tehlikeli olmadığının anlatılması için kullanılması gereken bir zaman fırsatı iken, bunun değerlendrilmemiş olmasını eleştirdi.

Prof. Dr. Ültanır’ın nükleer enerji ile ilgili genel görüşlerini ayrıntılı biçimde sitemizden okuyabilirsiniz (http://www.ressiad.org.tr/dhie.php?t=haberler&ID=35)

 

Prof. Dr. Ültanır, SKY TV ve TGR-THABER TV ekranlarında Sinop Nükleer Santralı’na ilişkin görüşlerini açıkladı.

 

Merkez
Kuleli Sokak No:87 Daire:2, 06700 G.O.P./ANKARA

Tel: +(90) 312 436 95 98 - Faks: +(90) 312 436 95 98

Elektronik posta: ressiad@ressiad.org.tr