Yönetim Mevzuat Tüzük İletişim   16.01.2018

AK Enerji
AKÖZ Grubu
BAYINDIR Holding
BEREKET ENERJİ
BİLGİN ENERJİ YATIRIM HOLDİNG
BOREAS ENERJİ
Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş.
ÇALDERE
ÇİMTAŞ ÇELİK İMALAT MONTAJ ve TESİS A.Ş.
Das Mühendislik ve Enerji Yatırımları A.Ş.
ENİMEKS
Epuron GmbH
ERKO Şirketler Grubu
GALKON
GÜNGÖR ELEKTRİK
GÜRİŞ İnşaat ve Mühendislik A.Ş.
HAREKET Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş.
HEXAGON Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.
HİDRO DİZAYN
KARESİ ENERJİ A.Ş.
LNG Process A.Ş.
MASTER DANIŞMANLIK MÜMESSİLLİK VE TİCARET  A.Ş.
OZG Enerji İnşat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş.
PERFECT WIND
RES ANATOLIA
SANKO ENERJİ
SOYAK Holding
TÜRKERLER İnşaat
USLUEL A.Ş.
Vestas Türkiye
YENİGÜN İnşaat
YILDIRIM GRUP
ZORLU Holding
© 2005 RESSİAD
 
Haberler
BİLGİN Enerji'nin 30 MW'lık BARES II Rüzgar Santralı türbinlerinin montajı hızla ilerliyor 30.03.2006

Üyemiz Bilgin Enerji Yatırım Holding A.Ş.’nin

BARES II (Bandırma) Rüzgar Enerji Santralı hızla tamamlanıyor

Montajı biten türbinlerle BARES II Santralının Mart 2006 sonundaki görünümü.

Bilgin Enerji Yatırım Holding A.Ş. bünyesindeki BARES Elektrik Üretimi AŞ tarafından Balıkesir – Bandırma’da Türkiye’nin en büyük özel sektör rüzgâr enerjisi santralinin montaj çalışmaları büyük bir hızla devam etmektedir.
 
1992 yılından itibaren enerji sektöründe yer alan Bilgin Enerji yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından hidrolik ve rüzgâr enerjisinde projeler geliştirmekte ve kurmaktadır. Bu projelerin anahtar teslimi inşaatları grup şirketlerinden Yapısan İnşaat A.Ş. tarafından gerçekleştirilmektedir. İnşaat ve montaj işleri tamamlanan elektrik üretim tesisleri yine Bilgin Enerji tarafından işletilmektedir.
 
4628 sayılı yasayla liberalleşen Türkiye Elektrik Piyasasında ilk özel sektör Hidroelektrik Santrali olan Malatya ili Darende ilçesindeki HACILAR HES’i (Hidroelektrik Santrali) 2003 yılında işletmeye alan Bilgin Enerji Grubu, şimdi de Türkiye’nin ilk ve en büyük özel sektör Rüzgâr Enerji Santrali olacak BARES II Rüzgâr Enerji Santralini Bandırma’da Mayıs 2006’da işletmeye almak için çalışmalarını yoğun tempoda sürdürmektedir.
 
BARES Rüzgâr Enerjisi Santrali, Bandırma ilçesinin 10km doğusunda Marmara Denizine paralel uzanan sırtlarında konumlanmaktadır.  Proje için 2000 yılından itibaren rüzgâr ölçümlerine başlanmış olup, söz konusu ölçümler yurt dışında uzman kuruluşlar ve enstitülerce değerlendirildikten sonra her bir ünite gücü 1,5 MW olan 20 adet rüzgâr türbininden oluşan BARES II Rüzgâr Santralinin kurulmasına karar verilmiştir. Proje kapsamında kullanılacak olan rüzgâr türbinleri GE Energy (General Electric)’den temin edilmekte ve deniz yoluyla Bandırma limanına getirilmektedir. Rüzgâr türbinlerinin her biri yerden 54,7 metre yüksekliğindeki kule üzerine monte edilen türbinler ve 70,5 metre çapındaki fiberglas kanatlardan oluşmaktadır. Bir türbinin maksimum yüksekliği kanatla birlikte 90 metreyi bulmaktadır. Rüzgâr Türbinlerinin monte edildiği 52 metre yüksekliğindeki çelik kuleler ise Türkiye’de Çimtaş’ın Gemlik fabrikasında imal edilmektedir.
 
Ağustos 2005’te başlanan inşaat faaliyetleri kapsamında proje sahasına ulaşım ve yaklaşım yollarının inşaatı, vinç platformlarının teşkili, türbin temellerinin inşaatı, 34,5/154kV’luk şalt merkezi ve enerji nakil hattının inşaat ve montaj işlemleri tamamlandı.
 
GE tarafından üretimleri tamamlanan türbinlerin Şubat 2006 ortasında Türkiye naklinden sonra yine GE Wind Energy montaj ekibince montaj çalışmalarına başlandı. Uygun hava koşullarında haftada 2 adet türbinin montajı tamamlanmakta olup Mart 2006 sonu itibari ile 7 adet türbinin montajı tamamlanmıştır.
 
BARES II, Türkiye’nin ilk özel sektör üretim şirketi Rüzgâr santrali olmasının yanı sıra, mevcut Türkiye Rüzgâr Enerjisi kurulu gücü olan 20MW’ı %150 oranında arttırarak 50MW’a çıkaracaktır. Santralde üretilecek olan yıllık ortalama 120.000.000 kWh elektrik ile 80.000 kişilik bir yerleşim merkezinin elektrik ihtiyacı karşılanabilecektir. Ayrıca BARES II’ nin devreye girmesi ile son günlerin gündem konusu olan küresel ısınmanın temel sebeplerinden CO2 ve sera gazlarından yıllık ortalama 80.000 ton karbon emisyon azalımı sağlayacağı hesaplanmaktadır. 
 
BARES II kapsamında üretilen elektrik orta gerilim kablolarla türbinlerden alınarak proje sahasında kurulan 34,5 / 154 kV’luk şalt merkezine taşındıktan sonra 8 km’lik 154kV’luk enerji nakil hattı ile ulusal şebekeye bağlanmaktadır. Üretilen enerji serbest piyasa koşullarında elektrik toptan satış firmalarına veya elektrik enerjisini kendisi temin edebilen serbest tüketici statüsündeki fabrika ve sanayi tesislerine satılacaktır.
 
Projenin en önemli özelliği Türkiye’deki mevcut kurulu rüzgâr santrallerinin aksine, devlet tarafından yüksek fiyatlı alım garantisi olmaksızın, finansmanının tamamen Bilgin Enerji Grubu tarafından karşılanarak ülke enerji havuzuna temiz, çevreci, yerli ve yenilenebilir bir kaynak olan rüzgârdan elektrik sağlamasıdır.
 
 
Türbin kulelerinin montajından bir görünüm.
 
 
Türbin çarkının montajından bir görünüm.
 
 
GE montaj ekibi Mart 2006 sonunda 7 türbinin montajını tamamlamış bulunuyor.
Mayıs ayında 20 türbinle üretime başlaması beklenmekte.
 

Merkez
Kuleli Sokak No:87 Daire:2, 06700 G.O.P./ANKARA

Tel: +(90) 312 436 95 98 - Faks: +(90) 312 436 95 98

Elektronik posta: ressiad@ressiad.org.tr