Yönetim Mevzuat Tüzük İletişim   16.01.2018

AK Enerji
AKÖZ Grubu
BAYINDIR Holding
BEREKET ENERJİ
BİLGİN ENERJİ YATIRIM HOLDİNG
BOREAS ENERJİ
Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş.
ÇALDERE
ÇİMTAŞ ÇELİK İMALAT MONTAJ ve TESİS A.Ş.
Das Mühendislik ve Enerji Yatırımları A.Ş.
ENİMEKS
Epuron GmbH
ERKO Şirketler Grubu
GALKON
GÜNGÖR ELEKTRİK
GÜRİŞ İnşaat ve Mühendislik A.Ş.
HAREKET Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş.
HEXAGON Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.
HİDRO DİZAYN
KARESİ ENERJİ A.Ş.
LNG Process A.Ş.
MASTER DANIŞMANLIK MÜMESSİLLİK VE TİCARET  A.Ş.
OZG Enerji İnşat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş.
PERFECT WIND
RES ANATOLIA
SANKO ENERJİ
SOYAK Holding
TÜRKERLER İnşaat
USLUEL A.Ş.
Vestas Türkiye
YENİGÜN İnşaat
YILDIRIM GRUP
ZORLU Holding
© 2005 RESSİAD
 
Haberler
Referans gazetesinde yayınlanan üyemiz BİLGİN Enerji'nin Bandırma Rüzgar Santralı haberi 16.03.2006

GÜNDEM

_____________________________________

Bilgin Enerji, en büyük rüzgar çiftliğini kuruyor

16.03.2006 / Özgür Gürbüz / Haber

Bilgin Enerji, Türkiye’nin en büyük rüzgar santralini Bandırma’da kuruyor. Mayısta üretime geçmesi planlanan santral, 25 bin eve yetecek kadar elektrik üretebilecek. 70 metre çapındaki rüzgar santralinin pervanelerini ise General Electric (GE) üretecek.

Halihazırda, Bozcaada’ki Enercon türbinlerin pervane çapı ise 44 metre.

Bilgin Enerji Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Bilgin, santral yatırımının, enerji alım garantisi olmadan gerçekleştirildiğini ve bu özelliğiyle bir ilk olduğunu söyledi.

Üretilecek elektriğin serbest piyasaya satılacağını, bunun için de Koç Grubu dahil, birçok şirketle görüşüldüğünü söyleyen Bilgin, "7-8 yıldır yaptığımız ölçüm sonuçlarına göre yüzde 45 kapasite faktörü ölçümledik. Bu sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en iyi verimlilik oranına sahip olacak. GE’nin ölçümleri de bu yönde" dedi.

Santralin şu ana kadar sadece 2 türbinin montajının tamamlandı. Yılda 120 milyon kilovatsaat elektrik üretimiyle 80-100 bin kişiye yetecek üretim yapacaklarını hesaplayan Bilgin, santralin 40 milyon dolara mal edildiğini söyledi.

GE Türkiye Genel Müdürü Kürşat Özkan ise "Dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de enerji kaynaklarını çeşitlendirme, dışa bağımlılığı azaltma yönünde bir istek var. Türkiye’de rüzgar bunlardan bir tanesi, hidroda büyük bir potansiyel var, kömürde yeni teknolijiler geliştirilmeye çalışılıyor; biz bu bölümlerin hepsinde varız" dedi. Özkan, GE’nin yeni projelerinin olduğunu açıklarken, "Rüzgar yatırımlarına hem Türkiye’de, hem de dünyada büyük bir ilgi var. Talebi karşılamak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz" dedi.

GE, türbinlerin montaj ve iki yıllık bakım ile işletmesini de üstlendi. GE Rüzgar Enerjisi Bölümü Genel Müdürü Robert Gleitz de, projeyi bir dönüm noktası olduğunu ve özel sektörün böylece rüzgar enerjisine daha fazla güven duyduğunu kanıtladığını belirtti.

Bilgin Enerji’nin Bandırma’daki rüzgar santrali dışında, Limak Holding’le yapımını sürdürdüğü 3 hidroelektrik santral projesi daha var. Firma, Fırat’ın Peri Suyu üzerinde yapılan Seyrantepe(50MW), Tatar(100MW) ve Pembelik(108MW) barajları bittiğinde, toplam 1 milyar kilovatsaat elektrik üretme kapasitesine sahip olacak.

GE Enerji’de rüzgarın payı artıyor

General Electric’in 2004 cirosu 17.3 milyar dolar. Bunun içinde rüzgarın payı 2005 sonunda 2 milyar doları buldu. 2005’te bin 346 türbin üreten firmanın, rüzgardan elde ettiği ciro 2004’e göre yüzde 200 arttı. Almanya, İspanya ve ABD’de de rüzgar türbini tasarım, imalat ve montaj tesisleri bulunan GE bugüne kadar kurulu gücü 6 bin 200 MW’ı bulan 7500 türbin üretti.

Türkiye'de rüzgar çiftlikleri

Yer

Yıl

Türbin

sayısı

Türbin Kurulu Gücü (MW)

Türbin

markası

Çeşme-Alaçatı

1998

3

1,5

Enercon

Çeşme-ARES

1998

12

7,2

Vestas

Bozcaada

2000

17

10,2

Enercon

Sunjüt

2003

1

1,2

Enercon

http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KOD=37500&ForArsiv=1

 

Merkez
Kuleli Sokak No:87 Daire:2, 06700 G.O.P./ANKARA

Tel: +(90) 312 436 95 98 - Faks: +(90) 312 436 95 98

Elektronik posta: ressiad@ressiad.org.tr