Yönetim Mevzuat Tüzük İletişim   16.01.2018

AK Enerji
AKÖZ Grubu
BAYINDIR Holding
BEREKET ENERJİ
BİLGİN ENERJİ YATIRIM HOLDİNG
BOREAS ENERJİ
Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş.
ÇALDERE
ÇİMTAŞ ÇELİK İMALAT MONTAJ ve TESİS A.Ş.
Das Mühendislik ve Enerji Yatırımları A.Ş.
ENİMEKS
Epuron GmbH
ERKO Şirketler Grubu
GALKON
GÜNGÖR ELEKTRİK
GÜRİŞ İnşaat ve Mühendislik A.Ş.
HAREKET Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş.
HEXAGON Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.
HİDRO DİZAYN
KARESİ ENERJİ A.Ş.
LNG Process A.Ş.
MASTER DANIŞMANLIK MÜMESSİLLİK VE TİCARET  A.Ş.
OZG Enerji İnşat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş.
PERFECT WIND
RES ANATOLIA
SANKO ENERJİ
SOYAK Holding
TÜRKERLER İnşaat
USLUEL A.Ş.
Vestas Türkiye
YENİGÜN İnşaat
YILDIRIM GRUP
ZORLU Holding
© 2005 RESSİAD
 
Haberler
Yönetim Kurulu Üyemiz Reşat KÖYMEN'in 18 Mart 2006 tarihinde sitemizde yayınlanan "Edirne-İpsala taşkınlarının sorumlusu kim?" görüşü 25 Mart 2006'da Referans gazetesinde haber oldu. 25.03.2006

Yönetim Kurulu Üyemiz Reşat KÖYMEN’in demeci:

YURT HABERLERİ

 

Edirne’deki taşkının nedeni bakımsız nehir yatakları

 

25.03.2006     Özgür Gürbüz  /  Haber

 

Edirne’deki su taşkınının asıl nedeninin temizlenmeyen nehir yatakları olduğu belirtildi. Uzmanlara göre taşkınları önlemek için yapılması planlanan Suakacağı Barajı da yeterli olmayacak.

 

Edirne’de 40 bin hektarlık alanı sular altında bırakan ve bir günde 20 milyon YTL zarara yol açan su taşkınlarının asıl nedeninin Bulgaristan’daki baraj kapaklarının açılması değil, nehir yataklarının temizlenmemesi ve bakımsızlık olduğu belirtildi.

 "Genelde taşkınların en büyük sebebi seddelerin onarılmaması ve nehir yataklarının temizlenmemesidir" diyen hidrolik santral inşaatçısı Ere Holding Yönetim Kurulu Başkanı Reşat Köymen, taşkınlara, yapılacak olan Suakacağı Barajı’nın da çözüm olamayacağını söyledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve CHP lideri Deniz Baykal’ın soruna çözüm olacağını söylediği Suakacağı Barajı’nın ancak 10 milyon metreküp su tutabileceğini belirten Köymen, "Taşkınlar sırasında bir günde 200, iki günde 400 milyon metreküp su Edirne ve İpsala’dan geçti. Bu baraj, gelen suyun sadece 40’ta 1’ini tutabilir, taşkın yine olur" açıklamasını yaptı.

 

Bakım, sürekli hale getirilmeli

 

Nehirlerin taşkına sebep olmadan Ege Denizi’ne ulaştırılması için var olan taşkın seddelerinin içinden akıtılması gerektiğine değinen Köymen, "Ancak, bu seddelerin her yıl bakım ve onarımlarının yapılması ve debinin düşük olduğu yaz-sonbahar aylarında yataklarda biriken rüsubatın (tortuların) temizlenmesi gerekir. Bu rüsubat çok kıymetli olan granüle malzemesidir ve temizlenmesi için gereken maliyet, malzemenin satışından karşılanabilir" açıklamasını yaptı.

Devlet Su İşleri (DSİ) Edirne Bölgesi Şube Müdür Vekili Yakup Erbay ise çözümün uluslararası işbirliğinden geçtiğini söyledi. Bakımlardan sorumlu olan DSİ Edirne Bölge Müdürlüğü sınırlarında 187 km’lik seddeler olduğunu söyleyen Erbay, son taşkınlardan sonra İpsala’daki ana seddenin yıkıldığını, Kapıkule’deki seddenin de 100 metrelik bir kısmının hasar gördüğünü belirtti.

 

Onarım 1 haftada bitecek

Onarım işlerini bir hafta içinde bitireceklerini söyleyen Erbay, Edirne’yi koruyan seddelerin bu büyüklükte bir taşkını önleyemediğini ve özellikle Karaağaç’ta seddeleri olmadığı için sorun yaşadıklarını belirtti. "Yapılması düşünülen Suakacağı Barajı’nın rezervuar alanının yüzde 80’i Bulgaristan sınırları içerisinde kalıyor" diyen Erbay, bu projenin hayata geçmesi için Bulgaristan’da yapılacak referandumdan "evet" kararının çıkması gerektiğine dikkat çekti.

Yunanistan’ın Nea Vissa Belediye Başkanı Maraslis Georgios da Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye’nin bir an önce ortaklaşa hareket ederek taşkınların bir daha yaşanmaması için çalışmalara başlaması gerektiğini açıkladı.  

http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KOD=38109

 

Merkez
Kuleli Sokak No:87 Daire:2, 06700 G.O.P./ANKARA

Tel: +(90) 312 436 95 98 - Faks: +(90) 312 436 95 98

Elektronik posta: ressiad@ressiad.org.tr