Yönetim Mevzuat Tüzük İletişim   16.01.2018

AK Enerji
AKÖZ Grubu
BAYINDIR Holding
BEREKET ENERJİ
BİLGİN ENERJİ YATIRIM HOLDİNG
BOREAS ENERJİ
Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş.
ÇALDERE
ÇİMTAŞ ÇELİK İMALAT MONTAJ ve TESİS A.Ş.
Das Mühendislik ve Enerji Yatırımları A.Ş.
ENİMEKS
Epuron GmbH
ERKO Şirketler Grubu
GALKON
GÜNGÖR ELEKTRİK
GÜRİŞ İnşaat ve Mühendislik A.Ş.
HAREKET Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş.
HEXAGON Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.
HİDRO DİZAYN
KARESİ ENERJİ A.Ş.
LNG Process A.Ş.
MASTER DANIŞMANLIK MÜMESSİLLİK VE TİCARET  A.Ş.
OZG Enerji İnşat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş.
PERFECT WIND
RES ANATOLIA
SANKO ENERJİ
SOYAK Holding
TÜRKERLER İnşaat
USLUEL A.Ş.
Vestas Türkiye
YENİGÜN İnşaat
YILDIRIM GRUP
ZORLU Holding
© 2005 RESSİAD
 
Haberler
IEA'nın periyodik kitabı WORLD ENERGY OUTLOOK 2005 piyasaya çıktı 09.01.2006

Yeni yayınlanan World Energy Outlook 2005, ana tema olarak Ortadoğu ve Kuzey Afrika coğrafyasını konu almış bulunuyor!

World Energy Outlook 2005 -- Middle East and North Africa Insights,

600 sayfa, ISBN 92-64-10949-8 (2005) / IEA

 

 
2000 yılından beri her yıl Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başekonomisti Dr. Fatih Birol’un yönetiminde geniş bir ekip tarafından hazırlanarak yayınlanmakta olan World Energy Outlook dizisinin son kitabı, “World Energy Outlook 2005 Middle East and North Africa Insights” Ekim 2005’de yayınlanmıştı. 600 sayfalık kitap 250 adet grafik ve tablo içeriyor.
 
Bu kitap 28 Ağustos 2005 tarihinde vefat eden IEA Public Information Office’den Pierre Lefevre’nin anısına ithaf edilmiş.
 
World Energy Outlook (WEO) çalışmasıında bu yıl, Ortadoğu ve Kuzey Afrika (Middle East and North Africa (MENA)) bölgesinin konu alınması özel bir anlam taşıyor. Hatırlanacağı gibi 28-29 Haziran 2004’de İstanbul’da NATO Zirvesi toplanmıştı. Bu doruk toplantısı öncesinde G-8 toplantısı yapılmıştı. Bu zirve toplantısından sonra, ABD’nin bir Global Dünya Projesi olan Büyük Ortadoğu Projesi’ne “Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi” denilmeye başlandı. Bu proje ve enerji bağlantısı, Prof. Dr. Mustafa Özcan Ültanır tarafından Sismik Düşünce dergisinin Ocak 2006 sayısındaki röportajında irdelenmiş bulunuyor. Ültanır’a göre, “Dünyanın entegre olmamış boşluk sınırları içinde kalan bu coğrafyadaki doğal kaynakların, siyasi tehdit aracı yapılmaksızın, suni krizler yaratılmaksızın, kendi ülkelerinin ve insanlarının olduğu kadar, global dünyanın refahı için de serbest piyasa koşulları içinde uluslararası ekonomik kullanıma açılması gerekir ki, bunun için yörede demokratik yönetimlerin oluşması şarttır”. Ültanır'ın dediği gibi, Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi de, global dünyanın bir demokrasi projesidir, ama piyasa ekonomisi çerçevesinde doğal kaynakların hakça değerlendirilmesi ilkesini içermektedir. Bilindiği gibi IEA, OECD’nin bir yan kuruluşudur. OECD Genel Sekreteri, Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi’nin ekonomik boyutunun kendilerine bırakılmasını, geçen yaz bir açıklamasında istemişti. IEA’nın bu çalışması, OECD’nin isteğine uygun düşüyor.
 
Kitabın hazırlanmasına IEA uzmanlarının yanısıra, uluslararası petrol ve doğalgaz şirketleri, çeşitli enstitüler, Dünya Bankası, IMF, OPEC, ayrıca Cezayir, Mısır, İran, Irak, Kuveyt, Libya, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri kuruluşlarının temsilci uzmanları katkıda bulunmuşlar.
 
WEO-MENA içeriğinde ele alınan konular global enerji trendleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın makroekonomik trendi, nüfus trendi, çeşitli enerji trendleri (bu kapsamda ayrıca yatırım ihtiyacı), Ortadoğu ve Kuzey Afrika petrolüne bakış (petrol rezervleri, petrol üretimi, petrol ihracı, rafineriler ve petrokimya endüstrisi, yatırım ve finansman boyutu), Ortadoğu ve Kuzey Afrika doğalgazına bakış (doğalgaz rezervleri, üretimi, ticareti, yatırım ve finansman boyutu), Ortadoğu ve Kuzey Afrika elektrik ve suyuna bakış, ertelenmiş yatırım senaryosu, dünya enerji pazarları ve hükümet politikası ilişkileri, Cezayir, Mısır, İran, Irak, Kuveyt, Libya, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin enerji sektörlerinin politik ve ekonomik durumu, enerji sektörlerinin trendleri, enerji yatırımları ve ertelenen yatırımlar biçiminde sıralanmış.
 
Kitapta açıklandığı gibi dünya petrol rezervinin %39’u ve doğalgaz rezervinin de %55’i MENA dışında bulunuyor. Dolayısıyla MENA, dünyanın %61 petrol rezervi ve %45 doğalgaz rezervi ile dünyanın hidrokarbon alanını oluşturuyor. IEA bu incelemede 2004 yılı ABD doları ile (sabit fiyatla) 2004 yılında 36 $/varil olan petrol fiyatının 2010’da 35 $/varil, 2020’de 37 $/varil ve 2030’da 39 $/varil olacağı (ya da olması istendiği) görüşü ile temel senaryosunu oluşturmuş. Bu fiyatları o yılların dolar değeri ile (yani cari fiyatla) söylersek, 2004’de 36 $/varil, 2010’da 40 $/varil, 2020’de 50 $/varil, 2030’da 65 $/varil olması öngörülüyor. Böylece, okuyucunun sabit fiyat serisindeki şaşkınlığı giderilebilir. Global dünya 26 yıllık süreçte petrol fiyatında yüzde 8’den fazla bir değişiklik istemiyor ve buna uygun bir dünya enerji pazarının oluşturulması amaçlanıyor. İnsanlığın refahı için böyle bir dengeye gerek olduğu kuşkusuz elbette. Yenilenebilir enerji kaynakları da, petrol ve doğalgaz ağırlıklı bir piyasada rekabetin elverdiği ölçülerde dünya enerji bütçesine katkı yapabilecekler.
 
MENA’nın 2004 yılında 29 milyon varil/gün olan petrol üretimi 2030 yılında 50.5 milyon varil/gün düzeyine ulaşacak.  2004 yılında 22.3 milyon varil/gün olan net petrol ticareti ise 2030’da 38.7 milyon varil/güne yükseliyor, ama görüleceği gibi MENA yöresinin gelişeceği de öngörüldüğünden kendi iç tüketimi artacak. Doğalgazda ise üretimin kabaca üçte biri ticarete konu olabiliyor. MENA bölgesinde 2004-2030 döneminde yapılacak toplam enerji yatırımı (petrol sektörü, gaz sektörü ve elektrik sektörü toplamı olarak) 2004 sabit fiyatıyla 1508 milyar dolar, yani 1.5 trilyon dolar. Bu yatırımın 614 milyar doları petrol ve 436 milyar doları da doğalgaz sektörüne gidecek. 
 
600 sayfalık çalışma içinde enerjiye ilişkin çok ilginç bilgiler yer almakta, ama konuların hepsine birer cümle ile olsa da burada dokunma olanağımız yok.  World Energy Outlook 2005, enerji kütüphanelerinin başyapıtı olarak raflarda yerini alacak görünüyor.
 
World Energy Outlook 2005 -- Middle East and North Africa Insights tam zamanında yapılmış güzel bir çalışma.
 
WEO temin veya sipariş adresi: http://www.iea.org/bookshop/add.aspx?id=200 
 

Merkez
Kuleli Sokak No:87 Daire:2, 06700 G.O.P./ANKARA

Tel: +(90) 312 436 95 98 - Faks: +(90) 312 436 95 98

Elektronik posta: ressiad@ressiad.org.tr