Yönetim Mevzuat Tüzük İletişim   16.01.2018

AK Enerji
AKÖZ Grubu
BAYINDIR Holding
BEREKET ENERJİ
BİLGİN ENERJİ YATIRIM HOLDİNG
BOREAS ENERJİ
Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş.
ÇALDERE
ÇİMTAŞ ÇELİK İMALAT MONTAJ ve TESİS A.Ş.
Das Mühendislik ve Enerji Yatırımları A.Ş.
ENİMEKS
Epuron GmbH
ERKO Şirketler Grubu
GALKON
GÜNGÖR ELEKTRİK
GÜRİŞ İnşaat ve Mühendislik A.Ş.
HAREKET Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş.
HEXAGON Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.
HİDRO DİZAYN
KARESİ ENERJİ A.Ş.
LNG Process A.Ş.
MASTER DANIŞMANLIK MÜMESSİLLİK VE TİCARET  A.Ş.
OZG Enerji İnşat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş.
PERFECT WIND
RES ANATOLIA
SANKO ENERJİ
SOYAK Holding
TÜRKERLER İnşaat
USLUEL A.Ş.
Vestas Türkiye
YENİGÜN İnşaat
YILDIRIM GRUP
ZORLU Holding
© 2005 RESSİAD
 
Haberler
28 Kasım 2005 tarihli Referans Gazetesi'nde Prof. Dr. ÜLTANIR'ın orman arazilerinin santrallara tahsisine ilişkin demeci 28.11.2005

Temiz enerjide orman arazisi krizi

“Temiz enerjiye yatırım yapanlar indirimi az buldu”

 

 

28.11.2005  /  Özgür Gürbüz  /  Haber

Mayıs ayında yürürlüğe giren ilk yenilenebilir enerji yasasında yer alan sözü geçen indirimlerin Çevre ve Orman Bakanlığı'nca uygulanmadığını söyleyen temiz enerji yatırımcıları, enerji santrallerine uygulanan indirimlerin nakil hatlar için uygulanmaması yüzünden isyan ediyor.

İlk yenilenebilir enerji yasasında "Yatırım döneminde izin, kira, irtifak hakkı ve kullanma izni bedellerine yüzde elli indirim uygulanır. Orman arazilerinde ORKÖY ve Ağaçlandırma Özel Ödenek Gelirleri alınmaz” maddesi Çevre Bakanlığı'yla yatırımcının arasını bozdu. Temiz enerji yatırımcıları bu maddeyle, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın santral alanları için getirdiği kolaylığı enerji iletim hatları ve 11 Mayıs 2005'ten önce lisans alınmış projeler için uygulamadığını öne sürüyor.

RESSİAD (Rüzgar Enerjisi ve Su Santralleri İşadamları Derneği) Başkanı Prof. Dr. M. Özcan Ültanır, "Çevre ve Orman Bakanlığı, santrallar ile onların ayrılmaz parçası, hukuken mütemmim cüzi olan enerji iletim hatlarını birbirinden ayırıyor ve santral alanları için getirilen kolaylıkları, enerji iletim hattı alanları için uygulamıyor" diyor. Ültanır, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın, söz konusu kanun hükümlerinin enerji nakil hatları için de geçerli olduğunu Çevre ve Orman Bakanlığı’na bildirilmesi amacıyla Enerji Piyasası Denetleme Kurulu'na (EPDK) resmi yazı gönderildiğini söyledi.

Ültanır, orman arazilerine kurulacak santralların lisans süresi ya da en fazla 49 yıl sonra Orman İdaresi mülkiyetine geçecek olmasının da sorun yarattığını, bir yenilenebilir santralin ömrünün bu sürenin çok üzerinde olduğunu söyledi. Ültanır, 6831 Sayılı Orman Kanunu’nun 17. maddesine göre, kamu yararı içeren faaliyetler için 49 yıla kadar bedeli karşılığında izin verildiğini, ancak izin süresinin sonunda tüm bina ve tesislerin bedelsiz olarak Orman Genel Müdürlüğü tasarrufuna geçmesinin hüküm altına alındığını belirtti.

İzin şartlarına uygun faaliyet gösterenlerin izin sürelerinin, tesislerin rayiç değerlerine göre belirlenecek kira karşılığı 99 yıla kadar uzatılabileceğini ve bu sürenin sonunda devredileceğini anlatan Ültanır, "Çevre ve Orman Bakanlığı, 'Yap-İşlet-Lisans Sonunda Orman İdaresi’ne Devret' politikası uygulamak istiyor. Oysa, yap-işlet-devret politikası 4326 sayılı Elektrik Piyasası Kanunun ile tarihe gömüldü. Bu politika enerji liberalizasyonuna karşı. Çarpıklığın düzeltilmesini kanun çıkmadan önce Bakan Pepe’den istedik ama haklı bulunmamıza rağmen Çevre ve Orman Bakanlığı maalesef konuya el atmadı. Çevre ve Orman Bakanlığı ayrıca, Ağaçlandırma Bedeli ve Toprak Bedeli üzerinde de hiçbir indirim yapmaya yanaşmıyor" diyor. YEK Kanunu çıkarılırken, bu taleplerini dile getirdiklerini belirten RESSİAD Başkanı, konunun çeşitli şirketler tarafından idari yargıya götürüleceğinin de sinyallerini veriyor.

 

 

Tartışmalara konu 5346 sayılı yasanın 8. Maddesi:

Orman veya Hazinenin özel mülkiyetinde ya da Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan her türlü taşınmazın bu Kanun kapsamındaki yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik enerjisi üretimi yapmak amacıyla kullanılması halinde, bu araziler için Çevre ve Orman Bakanlığı veya Maliye Bakanlığı tarafından bedeli karşılığında izin verilir, kiralama yapılır, irtifak hakkı tesis edilir veya kullanma izni verilir. Yatırım döneminde izin, kira, irtifak hakkı ve kullanma izni bedellerine yüzde elli indirim uygulanır. Orman arazilerinde ORKÖY ve Ağaçlandırma Özel Ödenek Gelirleri alınmaz.

 

 

http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KOD=29581

 

Merkez
Kuleli Sokak No:87 Daire:2, 06700 G.O.P./ANKARA

Tel: +(90) 312 436 95 98 - Faks: +(90) 312 436 95 98

Elektronik posta: ressiad@ressiad.org.tr