Yönetim Mevzuat Tüzük İletişim   16.01.2018

AK Enerji
AKÖZ Grubu
BAYINDIR Holding
BEREKET ENERJİ
BİLGİN ENERJİ YATIRIM HOLDİNG
BOREAS ENERJİ
Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş.
ÇALDERE
ÇİMTAŞ ÇELİK İMALAT MONTAJ ve TESİS A.Ş.
Das Mühendislik ve Enerji Yatırımları A.Ş.
ENİMEKS
Epuron GmbH
ERKO Şirketler Grubu
GALKON
GÜNGÖR ELEKTRİK
GÜRİŞ İnşaat ve Mühendislik A.Ş.
HAREKET Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş.
HEXAGON Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.
HİDRO DİZAYN
KARESİ ENERJİ A.Ş.
LNG Process A.Ş.
MASTER DANIŞMANLIK MÜMESSİLLİK VE TİCARET  A.Ş.
OZG Enerji İnşat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş.
PERFECT WIND
RES ANATOLIA
SANKO ENERJİ
SOYAK Holding
TÜRKERLER İnşaat
USLUEL A.Ş.
Vestas Türkiye
YENİGÜN İnşaat
YILDIRIM GRUP
ZORLU Holding
© 2005 RESSİAD
 
Haberler
Referans Gazetesi'nde Prof. Dr. ÜLTANIR'ın demeci:"Türkiye'nin kömüre dayalı planları AB'de sorun yaratır" 01.11.2005

RESSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özcan Ültanır’ın Referans Gazetesi Muhabiri Özgür Gürbüz’e verdiği demeç, 01 Kasım 2005 tarihli gazetede yayınlandı:

 

Türkiye’nin kömüre dayalı planları AB’de sorun yaratır
01.11.2005  /  Özgür Gürbüz  /  Haber
 
Son dönemde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler tarafından yapılan açıklamalarda ve Enerji Üretim AŞ (EÜAŞ) kaynaklı bilgilerde altı çizilen termik santral planları Avrupa Birliği’nin (AB) pek hoşuna gitmeyebilir. Bakan Güler’in, 2020’de kömür üretiminin bugüne oranla 4 kat, doğalgaz tüketiminin 2.5 kat, elektrik tüketiminin de yine 2.5 kat artacağını belirttiği ve çözüm için de "8 tane yeni linyit santralinin ve nükleer enerjinin gerekli olduğunu” dile getirdiği açıklamaları AB’nin tepkisini çekecek nitelikte. Çünkü AB, topluluk içinde, yenilenebilir enerji kaynakları olarak adlandırılan rüzgar, güneş, biyokütle gibi kaynakların payının arttırılmasını ve enerji verimliliği konusunda da yatırımlara hız verilmesini öngörüyor. Rüzgar Enerjisi ve Su Santralları İşadamları Derneği (RESSİAD) başkanı Prof. Dr. Mustafa Özcan Ültanır, AB’nin, en çok kömür tüketen Almanya ve İngiltere başta olmak üzere, tümünde son 10 yıldır kömür tüketiminin düştüğünü belirtiyor.
 
Ültanır, "25 üyenin toplamı itibariyle 1994’de 341 milyon ton petrol eşdeğeri (mtep) kömür tüketen AB, bu tüketimini 2004’de 307 mtep’e düşürmüş" diyor ve "Peki, Türkiye’yi AB’ye alacaklar da, Kyoto Protokolü’nü görmezlikten gelmesine, kömür üretimini ve tüketimini artırmasına göz mü yumacaklar?" diye de soruyor.
 
Gelecekte de kömürden enerji üretiminin olacağını söyleyen Ültanır, bunun termik santrallarda klasik biçimdeki yakılmasıyla, bu derece yüksek emisyon salımlarıyla olamayacağına dikkat çekiyor. Avrupa’da doğalgaz tüketiminin arttığına ve Türkiye’deki artışın da bu eğilime uygun olduğunu söyleyen Ültanır, AB’nin 25 üyesinin 1994’de 2085 mtep doğalgaz tükettiğini, bu rakamın 2004’te 2689 mtep’e yükseldiğini, geçen yılki artışın da yüzde 3.3 seviyesinde olduğunu vurguluyor. Ültanır, 2020’ye kadar 2.5 kat artacağı belirtilen talebi karşılamak için kurulması düşünülen kömür ve nükleer santrallarının ciddi çevre tartışmaları başlatacağını savunuyor. AB’nin Kyoto Protokolü’ne taraf olmasıyla çok tartışılan nükleer ve fosil yakıt kökenli kaynaklar, giderek artan yenilenebilir enerji hedefleriyle de karşı karşıyalar. 2001’de hedef büyülten ve 2010 için tüketilen toplam elektriğin payının yüzde 6 değil, yüzde 12 olmasını isteyen AB, şimdi daha büyük bir hedefin peşinde. AB üyeleri, 2020’de tüketilen elektriğin yüzde 20 ya da 25’inin yenilenebilir enerji kaynaklarından gelmesini yeni hedef olarak belirlemeye çalışıyor. Türkiye, AB üyesi olursa, planlanan kömür santralleri işini zorlaştıracak.
 
Hidrolik güç artırılabilir

Profesör Ültanır, Türkiye’nin hidrolik enerjisinin durumunu şöyle özetliyor: "Kurulu güç Eylül başında 38 bin 161 MW idi. Bunun 11 bin 967 MW’ı barajlı hidrolik, 938 MW’ı da akarsu (kanal) tipi hidrolik santrallar. Toplam 12 bin 905 MW hidrolik kurulu gücün, 11 bin MW’ı kamunun elinde bulunuyor.Kamunun malı sayılan yap-işlet-devret ve işletme hakkı devir santrallarını çıkaracak olursanız, piyasa koşullarında üretim yapan hidrolik kurulu gücün toplamı sadece 244 MW ile çok sınırlı bir büyüklükte. Türkiye’nin toplam hidrolik kurulu gücünü bugünkünün 4 katı artırmak mümkün ama, bunun piyasa koşullarında özel sektör eliyle yapılması için henüz ortam oluşturulabilmiş denilemez."
 

Merkez
Kuleli Sokak No:87 Daire:2, 06700 G.O.P./ANKARA

Tel: +(90) 312 436 95 98 - Faks: +(90) 312 436 95 98

Elektronik posta: ressiad@ressiad.org.tr