Yönetim Mevzuat Tüzük İletişim   16.01.2018

AK Enerji
AKÖZ Grubu
BAYINDIR Holding
BEREKET ENERJİ
BİLGİN ENERJİ YATIRIM HOLDİNG
BOREAS ENERJİ
Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş.
ÇALDERE
ÇİMTAŞ ÇELİK İMALAT MONTAJ ve TESİS A.Ş.
Das Mühendislik ve Enerji Yatırımları A.Ş.
ENİMEKS
Epuron GmbH
ERKO Şirketler Grubu
GALKON
GÜNGÖR ELEKTRİK
GÜRİŞ İnşaat ve Mühendislik A.Ş.
HAREKET Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş.
HEXAGON Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.
HİDRO DİZAYN
KARESİ ENERJİ A.Ş.
LNG Process A.Ş.
MASTER DANIŞMANLIK MÜMESSİLLİK VE TİCARET  A.Ş.
OZG Enerji İnşat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş.
PERFECT WIND
RES ANATOLIA
SANKO ENERJİ
SOYAK Holding
TÜRKERLER İnşaat
USLUEL A.Ş.
Vestas Türkiye
YENİGÜN İnşaat
YILDIRIM GRUP
ZORLU Holding
© 2005 RESSİAD
 
Haberler
Türkiye’nin ilk serbest üretim şirketi statüsündeki rüzgâr santralı olacak 30 MW'lık BANDIRMA RES’in inşaatına başlandı 14.11.2005

Türkiye’nin ilk serbest üretim şirketi statüsündeki

rüzgâr santralı olacak

BANDIRMA RES’in inşaatına başlandı

 

 

Geçmişe bakmadan atılan adımın büyüklüğü anlaşılamaz!

 

Önce, Türkiye’de rüzgâr enerjisinin kısa tarihçesine değinelim istiyoruz. Türkiye’de rüzgâr santrallarının kurulması için 1995/1996 yıllarında ilk adımlar atılıyordu. Bu santrallar henüz yeterince tanınmıyordu. Dünyadaki kurulu rüzgâr gücü o yıllarda 5-6 bin MW düzeylerine ulaşmıştı. Türkiye’de de 1-2 MW’lık santral projelerinin ortaya atıldığı görülüyordu. Nitekim, 1998 yılında o günün teknolojisi ile herbiri 580 kW’lık üç türbinden oluşan toplam 1.74 MW’lık Delta Plastik Çeşme-Germiyan RES enterkonnekte şebekeye bağlantılı olarak Şubat 1998’de işletmeye alınıyordu. Bu mini rüzgâr santralı otoprodüktör statüsünde kurulmuştu. Bunu yap-işlet-devret (BOT) santralı olarak kurulan ve 18 Aralık 1998’de işletmeye açılan 7.2 MW’lık Çeşme-Alaçatı RES izliyordu. Çeşme-Alaçatı RES 12 adet 600 kW’lık türbinle oluşturulmuştu. O sıralarda BOT statüsünde kurulmak üzere 700 MW’lık bir proje portföyü oluşmuş, Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanlığı’na çok sayıda müracaatlar yapılmıştı. Haziran 2000’de tamamlanan üçüncü rüzgâr santralımız olan 10.2 MW’lık Bozcaada RES yine BOT statüsünde kurulmuştu. Bozcaada RES’de 600 kW’lık 17 türbin kullanılmıştı.

 

Böylece Temmuz 2000’de Türkiye’nin kurulu rüzgâr gücü 19 MW’a yükselmişti. Oysa 1999 içinde yani bir yılda Almanya’da 1542 MW, İspanya’da 708 MW rüzgâr santralı kurulmuştu. Türkiye’de ise 2001-2002 yıllarında işletmeye girmesi öngörülen toplam 520 MW’lık 17 projenin 317 MW tutan 10 tanesi Başbakanlık ve Hazine onayına rağmen DPT onayı bekliyor ve bu onay bir türlü verilmiyordu.  Bu projeler bekleyedursun, 240 MW’lık rüzgâr santralı ihalesine çıkılmış, bu kapsamda fizibilitesi alınan projeler ise sonuçlandırılmamıştı. Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanlığı’nda yetmişi aşkın başvuru ile 2500 MW’lık  rüzgâr enerjisi portföyü ortaya çıkmıştı.

 

Türkiye ne düzeyde kalmıştı?

 

Şubat 2001’de 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun kabul edilmesiyle, geçmişe özgü belli fiyattan alım garantili BOT projelerinin önü kesilince, rüzgâr santrallarının yapımı da durmuştu. Oysa, her türlü işlemi ve onayı tamamlanmış 29 BOT projesini içeren ünlü liste kapsamında toplam 495 MW gücünde 17 adet BOT RES projesi yer almaktaydı. Bunlar çöpe atılan projeler olarak “Enerji Tarihi”ne geçti. 2003 yılı sonunda İstanbul-Çatalca-Hadımköy’de 600 kW’lık iki türbinle kurulan 1.2 MW’lık otoprodüktör RES, son yılların tek rüzgâr santralı oldu. Bugün TEİAŞ’ın resmi kabulüne göre, Türkiye’nin 2.7 MW’ı otoprodüktör, 17.4 MW’ı BOT santralları  olmak üzere toplam 20.1 MW kurulu rüzgâr gücü var.

 

2000 yılında 79 MW rüzgâr santralı olan Yunanistan’da bugün 466 MW, 2000 yılında 227 MW rüzgâr santralı olan İtalya’da bugün 1570 MW, 2000 yılında 1131 MW rüzgâr santralı olan İspanya’da bugün 9209 MW, 2000 yılında 3899 MW rüzgâr santralı olan Almanya’da bugün 17500 MW rüzgâr santralı bulunuyor. Bugüne ait dediğimiz veriler, Wind Power Monthly’nin Ekim 2005 itibariyle (current total) verdiği rakamlar. Windpower Monthly, Türkiye için 0.1 MW’lık haksızlık yapmış ve Türkiye’nin kurulu gücünü 20 MW olarak göstermiş. Bu düzeyde kalınmasına neden olan enerji yöneticilerimiz, acaba ne ile iftihar ettiler ve yenilenebilir enerji yanlısı olduklarını nasıl söyleyebildiler?

 

Bir atılım gerekiyordu!...

 

Dünyada rüzgâr enerjisi yatırımları hızlı bir gelişme gösterirken, eski 500-600 kW’lık rüzgâr türbinlerinin yerini 1-5 MW’lık yeni modern türbinler alırken, Türkiye’de rüzgâr yatırımları durmuştu. EPDK’ya yapılan lisans başvuruları ile 4000 MW’lık proje stokundan söz edilirken, yatırıma girişen olmuyordu. Çünkü, projeler büyük enerji şirketlerinin elinde değil, daha çok projesine müşteri arayan, iyi bir ortamda proje pazarlamak isteyen çantacıların elinde kalmıştı. Gerçek bazı yatırımcıların elinde olan projeler ise, ne olacak, devlet rüzgâr enerjisine teşvik verecek mi beklentisinin etkisi altındaydı. Kısacası, fiyat ve alım garantili dönemin kapanması yatırımların önünü kesmiş görünüyordu. İşte böyle bir ortamda, projesini serbest piyasanın rekabet ortamında, devletten subvansiyonlu fiyatla alım garantisi talep etmeden, doğruca serbest tüketicilere satmak için proje geliştiren gerçek yatırımcılar da yok değildi!...

 

Bu konuda öncülüğü üyemiz BİLGİN ENERJİ Şirketler Grubu yapıyordu. Grup bu yıl Mayıs ayında kabul olunan 5346 Sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun’u dahi beklemeden, o kanunun getirdiği söylenen kolaylıkları dikkate almadan, BARES ELEKTRİK ÜRETİMİ A.Ş şirketi eliyle 30 MW’lık Bandırma Rüzgar Enerjisi Santralı yatırımı için çalışmalara başlamıştı. 5346 sayılı kanun çıkalı beş ay olmasına karşın, henüz ortada başka bir yatırım görülmezken, Bilgin ENERJİ Şirketler Grubu santral inşaatına çoktan başlamış bulunuyordu. Aşağıda yapılmakta olan bu santrala ilişkin bilgileri sunacağız. Ancak, öncelikle Bilgin ENERJİ Şirketler Grubu’nu bu yatırımından ötürü kutluyoruz, ülkemizin rüzgâr kurulu gücünü 2.5 kat artıracakları için ülkemiz adına mutluluk duyuyor ve başarılarının devamını diliyoruz. 2006 yılının ilk yarısında santral inşaatının tamamlandığı haberini vermeyi umuyoruz.

 

BANDIRMA RES’te inşaat faaliyetleri

 

BİLGİN ENERJİ Şirketler Grubu bünyesindeki BARES ELEKTRİK ÜRETİMİ A.Ş. tarafından Balıkesir İli Bandırma İlçesi Erikli, Dutliman ve Sahil Yenice Köyleri mevkilerinde rüzgâr enerjisi santralı kurmak üzere, EPDK’dan 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat uyarınca 18.05.2004 tarihinde EÜ/320–1/453 sayılı üretim lisansı alınarak, Bandırma Rüzgar Enerji Santralinin yapımına girişilmişti.

 

Bandırma RES, Türkiye’nin ilk özel sektör üretim şirketi rüzgâr santralı olacak. Bunun yanısıra, yukarıda da açıkladığımız gibi Türkiye’nin mevcut rüzgâr enerjisi kurulu gücü olan 20 MW’ı yüzde 150 oranında arttırarak 50 MW’a çıkaracak. Yılda ortalama 120 milyon kWh enerji üretilecek olan santral, Bandırma ilçesinin 10 km doğusunda Marmara Denizi’nin hemen kıyısındaki 200 - 430 m rakımlarındaki ilk sırtlara kuruluyor.  Projenin hayata geçmesiyle yıllık ortalama 80 bin ton CO2 ve diğer sera gazı emisyonu azalımı ve yaklaşık 70 bin kişinin elektriği bu yerli ve temiz kaynaktan sağlanacak.

 

Bandırma RES proje sahasının genel görünümü

 

BARES ELEKTRİK ÜRETİMİ A.Ş., Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanlığından Lüzum Kararı’nın alınmasından sonra Bandırma RES üretim tesisinin kurulabilmesi için 1/25.000, 1/5.000 ve 1/1.000 ölçekli İmar Planlarının tadilatını ve yeniden yapılması işlemlerini Çevre ve Orman Bakanlığı ve Balıkesir Valiliği İl Özel İdare Müdürlüğü nezdinde tamamlamış.

 

İmar Planlarının yanı sıra mera tahsisi, türbin ve şalt merkezinin kurulacağı şahıs arazilerinin satın alınması gibi proje sahası ile ilgili diğer izin ve onaylar da alınarak, inşaat öncesi tüm çalışmalar tamamlanmış.

 

BARES ELEKTRİK ÜRETİMİ A.Ş., GE Wind Energy ile 20 adet 1,5 MW’lık “GE 1,5 se” türbin ve kulelerin alımı, montajı, devreye alınması ve ilk iki yıl için işletme ve bakım sözleşmesini imzalamış.

 

Bandırma RES, projesinin finansman çalışmaları kapsamında kredi görüşmeleri tamamlanarak, proje kapsamında kullanılacak kredi sözleşmesi imzalanmış. Kredi sözleşmesinin imzalanması sonunda türbin üretici firması GE Wind Energy’ye avans ödemesi yapılarak işe başlama emri de verilmiş.

 

GE Wind Energy Teknik Ekibi ile arazi çalışmalarından bir anı

 

Bandırma RES’te üretilecek elektrik enerjisinin enterkonnekte sisteme bağlanması amacıyla proje kapsamında bir adet 34,5/154kV’luk şalt tesisi, yaklaşık 8 km uzunluğunda 154 kV’luk Enerji Nakil Hattı ve Bandırma III Trafo Merkezinde bir adet fider donanımı yapılacak. Bandırma RES’in enterkonnekte sisteme bağlantısı için TEİAŞ ile yapılması gereken Sistem Kullanım Anlaşması ve Sistem Bağlantı Anlaşması da imzalanmış bulunuyor.

 

Yaklaşık 8 km uzunluğunda 154 kV’luk enerji iletim hattının anahtar teslimi yapımı için müteahhit firma ile sözleşme imzalanarak işe başlanmış. Etüt, proje çalışmaları tamamlanan enerji nakil hattında bir taraftan direklerin çelik konstrüksiyonlarının hazırlığı devam ediyor, diğer taraftan da sahada direk temellerinin kazı ve temel betonlama çalışmaları sürdürülüyor.

 

Bandırma RES projesi kapsamında yapılacak olan 34,5/154 kV Şalt Tesisi, Bandırma III TM’deki fider donanımı, Bandırma RES orta gerilim yeraltı kablolama ve Türbin Köşk trafolarının imalatı, inşaatı ve montajı için de müteahhit firma ile sözleşme imzalanmış,  avans ödemesi ve yer teslimi yapılarak fiilen işe başlanmış. Söz konusu sözleşme kapsamındaki tüm malzemenin siparişleri verilerek malzeme imalatına girişilmiş. Şalt tesisinin kazı çalışmaları tamamlanarak müteahhide teslim edilmiş ve kumanda binası inşaatına da başlanmış.

 

Proje kapsamında GE tarafından üretimi tamamlanacak olan türbin ve kanatlar önce deniz yolu ile Bandırma limanına getirilecek, oradan söz konusu malzemelerin taşınması için özel dizayn edilmiş taşıma araçları ile proje sahasına sevkiyatı gerçekleştirilecek.

 

İmar Planlarının kesinleşmesi ile birlikte BARES ELEKTRİK ÜRETİMİ A.Ş., öncelikle daha önce satın alınan şalt ve trafo merkezinin yapılacağı arazinin kazı çalışmalarına başlamış ve tamamlamış. Bu arazi üzerinde taşeron firmaların kumanda binası, idari bina, sosyal bina ve depo binası inşaat ve montajları da devam ediyor.

 

Şalt tesisi alanının tesviye çalışmaları ile İdari Bina, Depo montajı

 

Türbin kulelerinin borusal çelik kule olarak GE Wind Energy tarafından Türkiye’de yaptırılarak karayolu ile proje sahasına taşınacağı belirtiliyor. Bu amaçla proje sahasında yer alan yaklaşık 4 km’lik köy yolunun genişletilerek rehabilite edilmesi, reglajı ve ağır nakliyata uygun yol sathının yenilenmesi çalışmalarının yanısıra, 6 km yeni yol yapılması da gerekiyor. Yol inşaatlarının tamamlanmasından sonra türbin montajı için her türbinin yanına 20 x 50 m boyutlarında 100 t/m2 yüke dayanımlı montaj vinci platformlarının kazısı, uygun malzeme ile dolgusu ve sıkıştırılması işlemleri yapılacak. “GE 1,5 se” rüzgâr türbinlerinin montajına, GE Wind Energy tarafından Ocak 2006 sonu itibari ile başlanacak.

 

Söz konusu inşaat çalışmaları, enerji nakil hattının yapımı ve 34,5/154 kV şalt tesisinin imalat ve montajı işlemlerinin 2005 yılı sonu itibari ile tamamlanacağı söyleniyor. Rüzgâr türbinlerinin montajına 2006 yılının ilk ayında başlanılacak ve Bandırma RES üretim tesisi 2006 yılı Mayıs ayında işletmeye alınacak. Böylece Türkiye, serbest üretim şirketi statüsünde ve son teknoloji özelliklerine sahip olan ilk büyük rüzgâr santralına kavuşacak. Bu açıdan BİLGİN ENERJİ Şirketler Grubu’nun attığı adım büyük ve önemli oluyor.

 

BANDIRMA RES’te yol inşaatı çalışmalarından çeşitli görünümler

 

RESSİAD olarak, BANDIRMA RES’i, BİLGİN ENERJİ Şirketler Grubu’nun ve öteki yatırımcı üye şirketlerimizin, yerli yabancı diğer yatırımcıların kuracağı benzer başka rüzgâr santrallarının izlemesini diliyoruz.

 

BİLGİN ENERJİ Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Bilgin, Nisan 2002 tarihinde “Dünya Enerji” dergisinde yayınlanan bir konuşmasında, “Su akıp gidiyor, rüzgâr esip gidiyor. Bu kaynakların beklemeye tahammülü yok. Zaman faktörü var. Yani, ‘zaman nakittir’ ifadesi bu iki kaynak için de geçerli bir özdeyiş” diyordu. Sayın Bilgin, bugün o sözüne uygun biçimde santralını kuruyor. Sayın Vehbi Bilgin’in yine “Dünya Enerji” dergisinde Ocak 2003’te yayınlanan bir önerisi ile haberimize son vermek istiyoruz. Sayın Bilgin diyordu ki, “Liberal dönemde devlet garantisi olmadığına göre, zaten 4628 sayılı yasa da bunu emrediyor, arzın talepten fazla olması gerekiyor. O zaman projesini yapan yatırımcı, EPDK’ya lisans almak için başvurduğunda, hiç geleceğe dönük fazlalık, azlık hesaplarına girilmeden, teknik bir sakıncası yoksa derhal izin verilmesi lâzım. Çünkü, kanun da bunu emrediyor, akıl da bunu gerektiriyor”. Bir yatırımcı işadamı olan Sayın Bilgin’in bu görüşü ve önerisi, sadece 4628 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu uygulamasında değil,  5346 Sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun’un uygulanmasında da mutlaka dikkate alınmalı, bürokratik işlemler yokuşa koşulmadan santralların yapımı hızlandırılmalı. Bunun yararı yatırımcıdan önce Türkiye’ye olacaktır.

 

 

Şantiye'den bir görünüm ve türbin temel betonlarının demir iskeleti

 

 

Merkez
Kuleli Sokak No:87 Daire:2, 06700 G.O.P./ANKARA

Tel: +(90) 312 436 95 98 - Faks: +(90) 312 436 95 98

Elektronik posta: ressiad@ressiad.org.tr