Yönetim Mevzuat Tüzük İletişim   16.01.2018

AK Enerji
AKÖZ Grubu
BAYINDIR Holding
BEREKET ENERJİ
BİLGİN ENERJİ YATIRIM HOLDİNG
BOREAS ENERJİ
Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş.
ÇALDERE
ÇİMTAŞ ÇELİK İMALAT MONTAJ ve TESİS A.Ş.
Das Mühendislik ve Enerji Yatırımları A.Ş.
ENİMEKS
Epuron GmbH
ERKO Şirketler Grubu
GALKON
GÜNGÖR ELEKTRİK
GÜRİŞ İnşaat ve Mühendislik A.Ş.
HAREKET Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş.
HEXAGON Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.
HİDRO DİZAYN
KARESİ ENERJİ A.Ş.
LNG Process A.Ş.
MASTER DANIŞMANLIK MÜMESSİLLİK VE TİCARET  A.Ş.
OZG Enerji İnşat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş.
PERFECT WIND
RES ANATOLIA
SANKO ENERJİ
SOYAK Holding
TÜRKERLER İnşaat
USLUEL A.Ş.
Vestas Türkiye
YENİGÜN İnşaat
YILDIRIM GRUP
ZORLU Holding
© 2005 RESSİAD
 
Haberler
Üyemiz AKENERJİ, Çınarcık Barajı ve Uluabat Kuvvet Tüneli HES Lisansı İhalesi'ni kazandı 31.03.2005
Türkiye’nin en büyük özel sektör elektrik üreticilerinden olan Akenerji, 1992 yılından bu yana gerçekleştirdiği yatırımları sonucu 2004 yılı sonu itibariyle, 11 santralında 413 MW elektrik ve 975 ton/saat buhar üretim kapasitesine ulaşmıştır. 2002 yılında yapımına başlanan, 127 MW kurulu güce sahip İzmir/Kemalpaşa Doğal Gaz Kombine Çevrim Santralı’nın da 2005 yılı içinde devreye alınması ile, Akenerji kurulu gücü 540 MW seviyesine ulaşacaktır. Akenerji, halen geçiş döneminde olduğumuz serbest elektrik piyasasında da, sektördeki öncü konumunu sürdürmek amacıyla yatırımlarına devam etmektedir.
 
Akenerji, üretimde kaynak çeşitliliğine ulaşmak amacıyla, özellikle hidroelektrik alanına yönelik, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı yatırım çalışmalarına ağırlık vermiştir. Bu çerçevede, toplam yaklaşık 370 MW kurulu güce sahip hidroelektrik ve rüzgâr santral yatırımları için gerekli lisans başvurularını, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) iletmiştir.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nca (EPDK), “Özel Sektör Tarafından Aynı Kaynak Üzerinde İnşa Edilmek Üzere Geliştirilen HES Projeleri” için yapılan birden fazla başvurular arasında yapılacak seçime yönelik ihaleler kapsamında olan, “Çınarcık Barajı ve Uluabat Kuvvet Tüneli HES Projesi”’nin 14 Mart 2005 tarihinde yapılan lisans ihalesi sonucunda Akenerji, ihaleye en yüksek bedeli veren şirket olmuştur. Akenerji, DSİ ile Su Kullanım Anlaşmasının imzalanmasını takiben EPDK’dan Üretim Lisansı alarak yatırıma başlayacak ve tahminen 30 ay içinde projeyi bitirerek 49 yıllığına işletecektir.

Çınarcık Barajı ve Uluabat  Kuvvet Tüneli  son görüntüleri

 

Bu projenin ayrılmaz bir parçası olan Çınarcık Barajı’nın, DSİ tarafından % 95’i bitirilmiş olup kalan kısmının yine DSİ tarafından bu yıl tamamlanması beklenmektedir. Akenerji’nin bu proje için, lisans bedeli ve DSİ’ne ödenecek bedel haricinde tahminen 130 milyon USD harcama yapması beklenmektedir. Projenin bitiş süresi olarak DSİ’ne 1.200 günlük süre taahhüt edilmiş olmasına rağmen, toplam süre 30 ay olarak öngörülmektedir. Ayrıca, Akenerji 49 yıl sonra yönetmelikte belirtilen lisans bedelini ödemek suretiyle işletmeyi devam ettirebilecektir.

 

Bu akarsu, Uluabat Tüneli ve Çınarcık Barajı sayesinde,

hem enerji üretecek, hem de sulamaya katkıda bulunacak

 

Akenerji’nin işletmesini aldığı Uluabat Kuvvet Tüneli HES Projesi, Marmara Bölgesi’nde Susurluk Havzasında bulunmaktadır. Kurulu gücü 95,1 MW olan projenin yıllık üretimi 362.696 GWh/yıl’dır. Bu sayede enerji çeşitlendirmesini sağlayacak olan Akenerji bu proje ile aynı zamanda, enerji paçal fiyatını da düşürerek piyasadaki karlılığını ve rekabet gücünü artıracaktır.

 

RESSİAD olarak, bu projeyi en iyi şekilde ayağa kaldıracak AKENERJİ’yi, lisans ihalesindeki başarılı tutumu ve bu tür projelerde piyasa için yeni bir dönem açması nedeniyle kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

 

Merkez
Kuleli Sokak No:87 Daire:2, 06700 G.O.P./ANKARA

Tel: +(90) 312 436 95 98 - Faks: +(90) 312 436 95 98

Elektronik posta: ressiad@ressiad.org.tr