Yönetim Mevzuat Tüzük İletişim   16.01.2018

AK Enerji
AKÖZ Grubu
BAYINDIR Holding
BEREKET ENERJİ
BİLGİN ENERJİ YATIRIM HOLDİNG
BOREAS ENERJİ
Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş.
ÇALDERE
ÇİMTAŞ ÇELİK İMALAT MONTAJ ve TESİS A.Ş.
Das Mühendislik ve Enerji Yatırımları A.Ş.
ENİMEKS
Epuron GmbH
ERKO Şirketler Grubu
GALKON
GÜNGÖR ELEKTRİK
GÜRİŞ İnşaat ve Mühendislik A.Ş.
HAREKET Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş.
HEXAGON Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.
HİDRO DİZAYN
KARESİ ENERJİ A.Ş.
LNG Process A.Ş.
MASTER DANIŞMANLIK MÜMESSİLLİK VE TİCARET  A.Ş.
OZG Enerji İnşat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş.
PERFECT WIND
RES ANATOLIA
SANKO ENERJİ
SOYAK Holding
TÜRKERLER İnşaat
USLUEL A.Ş.
Vestas Türkiye
YENİGÜN İnşaat
YILDIRIM GRUP
ZORLU Holding
© 2005 RESSİAD
 
Haberler
Yabancılar değil,BOT özlemcileri çekiliyor. 06.02.2005
“Devlet Olmanın Dayanılmaz Ağırlığı”
Hazine’den çıkar peşinde olanları durduruyor!

“Enerji lobisi mi, yoksa yenilenebilir enerji haksız lobisi mi var?” konulu yazımızda bir gazete haberinin yanlışlarından söz etmiştik. YEK Tasarısı diye olmayan bir tasarı adını kullanan gazete haberi! O gazetenin yazarı da, Genel yayın Yönetmeni de daha doğruyu öğrenememiş olacaklar ki, geçtiğimiz Ocak ayının ortasında Bayram’dan iki gün önce gazetenin manşetinden yeni bir haber yayınladılar. Kasıtlı ve yanlış haberin manşeti, “Yabancılar Enerjiden Çekiliyor” diye atılmıştı. Manşetin üstündeki satır: “YEK Tasarısı bir türlü yasalaşmayınca uluslararası firmalar yatırımlarını başka ülkelere kaydırdı”. Manşetin altındaki satır: “Yabancı sermaye kaçıyor, yerli şirketler çaresiz”.

Bu haberde adı geçen şirketler, 3-4 yıl öncesine kadar BOT listelerinde, en son Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın haklı gerekçelerle ters-yüz ettiği 29 BOT projesine ilişkin listede adı yer alan şirketlerdi. Lobi yazımızda söylediğimiz gibi, devenin her yanı eğri iken neresini düzelteceksin ki türünden, her tarafı yanlış bir haberdi bu da. İnandırıcılığı olmadığından normalde yer verilmemesi gereken bir haber. Amaç, akılları sıra Hazine üzerinde baskı oluşturabilmek. Unutmasınlar, köprülerin altından çok su geçti. 14 Temmuz’da durdurulan tasarının iç yüzü bugün Enerji Bakanlığı’nda, EPDK’da, TBMM’de çok kişi tarafından öğrenildi. Oldu-bitti ile parmakların kolay kalkmayacağı tasarı bir kenara itildi. Yenilenebilir enerjiler için Temmuz ayına kadar bir yasa çıkacak, ama kurguladıkları o haksız tasarı olmayacak.

Bazı kişilerin özel çıkarı için yazılmış yukarıdaki yanlış haber, gazetenin tarafsızlığını yok etmez mi? Elbette eder, bu haberle tarafsızlığı zedelenen gazete sorgulanmalı, ama onu, genel yönetmenine yetki veren patronu düşünmeli! Kaldı ki, internete yansıyan rakamlarla tirajı birkaç bini aşmayan gazete ne kamuoyu oluşturacak ki? Fakat, kamuoyunu bulandırmaya çalışıyor. Örneğin, bir yatırım sermayesi olmayan, enerji uzmanlığı da bulunmayan bir vatandaşın yurt dışındaki şirketinin adını, kaçan yabancı şirketlerin başına sanki bir sermaye getirecek büyük şirketmiş gibi koyan gazeteci, acaba gerçeği biliyor muydu? Bu haber nasıl yapılmıştı ya da yaptırılmıştı? Haber kaynaklarında güvenilirlik önemlidir. Yoksa, genel yönetmenin isteği ile mi haber düzenlenmişti? Gıdadan enerjiye ve medyaya kadar çeşitli şirketleri olan, haberde adı geçen şikayetçi enerji şirketlerinden biriyle de ortak enerji projesi bulunan bir şirketler grubu ile bu gazete yönetiminin daha doğrusu yönetmeninin ilgisi var mıydı acaba?

Kamuoyunu aydınlatmak adına, biz kasıtlı ve yanlış haberin başlığını düzeltmeye çalışalım, Enerji Bakanımız Dr. Güler’in bizden istediği de doğruların kamuoyuna aktarılması. Doğrular söylenmeli ki, yenilenebilir bahanesi ile pahalı elektriğe kapı açılmamalı. Sayın Dr. Güler bu konuda çok hassas. İşte işin gerçeği ve doğrusu: “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun Tasarısı, proje tacirlerinin ve BOT özlemcilerinin istediği biçimde yasalaşmayınca, geleceğini proje satışına bağlamış firmalar, sözde başka ülkelere kaçıyoruz edebiyatı peşinde. Enerji sektörü, yatırım sermayesi olmayanlardan ve BOT özlemcilerinden temizleniyor, piyasa gerçek yatırımcılara kalıyor. Yabancı sermaye kaçıyor aldatmacasına sığınan proje satıcısı şirketler çaresiz”. Olması gereken de bu değil mi? Serbest piyasa böyle işleyecek, yoksa bazı şirketlere haksız kaynak aktararak değil. Hazine kadar EPDK da bu tasarının düzeltilmesini bekliyor. Müjde o ki, Enerji Bakanımız da düzeltilmesi gerektiğini kabul ediyor.

Biz bu haberi yazan gazeteciye de ve habere yorum yazan yönetmene de bir hatırlatmada bulunalım. “Devlet olmanın dayanılmaz ağırlığı, Hazine’ye gereksiz yük bindirmemeyi, enerji üretiyoruz yaygarası altında tüyü bitmemiş yetim hakkı bulunan Hazine’den haksız kazanç peşinde olanlara dur demeyi gerektirir”. Dün çıkarlarına ters düştüğü için Devlet Bakanı Sayın Babacan’ı acımasızca eleştiren bu grup, şimdi Sayın Babacan’ın adını kullanmadan tasarının “Hazine Müsteşarlığı’nın muhalefeti” nedeniyle bir türlü yasalaşmadığından yakınıyor. Hazine’den sorumlu Devlet Bakanı Sayın Babacan ve Hazine Müsteşarlığı, “Devlet Olmanın Dayanılmaz Ağırlığı”nı sırtında taşıdığı için Hazine’den çıkar peşinde olanlara geçit vermiyor. Eylemleri ile meşhur bir çevreci sivil toplum kuruluşu eliyle Hazine’nin önüne, üzerine tüy dikilmiş dil maketi bıraktıranlar, “dilimizde tüy bitti” edebiyatı yapanları belki aldatabilirler, ama Hazine’yi aldatamayacaklardır.

Serbest piyasa ortamında hiçbir enerji türü için yasa zoru ile piyasa fiyatı üzerinde fiyat verilemez. Hazine, piyasayı koruyor ve korumaya devam edeceğine inanıyoruz.

 

Merkez
Kuleli Sokak No:87 Daire:2, 06700 G.O.P./ANKARA

Tel: +(90) 312 436 95 98 - Faks: +(90) 312 436 95 98

Elektronik posta: ressiad@ressiad.org.tr