Yönetim Mevzuat Tüzük İletişim   16.01.2018

AK Enerji
AKÖZ Grubu
BAYINDIR Holding
BEREKET ENERJİ
BİLGİN ENERJİ YATIRIM HOLDİNG
BOREAS ENERJİ
Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş.
ÇALDERE
ÇİMTAŞ ÇELİK İMALAT MONTAJ ve TESİS A.Ş.
Das Mühendislik ve Enerji Yatırımları A.Ş.
ENİMEKS
Epuron GmbH
ERKO Şirketler Grubu
GALKON
GÜNGÖR ELEKTRİK
GÜRİŞ İnşaat ve Mühendislik A.Ş.
HAREKET Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş.
HEXAGON Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.
HİDRO DİZAYN
KARESİ ENERJİ A.Ş.
LNG Process A.Ş.
MASTER DANIŞMANLIK MÜMESSİLLİK VE TİCARET  A.Ş.
OZG Enerji İnşat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş.
PERFECT WIND
RES ANATOLIA
SANKO ENERJİ
SOYAK Holding
TÜRKERLER İnşaat
USLUEL A.Ş.
Vestas Türkiye
YENİGÜN İnşaat
YILDIRIM GRUP
ZORLU Holding
© 2005 RESSİAD
 
Etkinlikler
RESSiAD Yönetiminin ETKB Müsteşarı Sayın Doç. Dr. Sami DEMiRBiLEK'i Ziyareti 10.12.2005
RESSİAD Yönetiminin ETKB Müsteşarı

Sayın Doç. Dr Sami Demirbilek’i ziyareti

07 Aralık 2004
 
RESSİAD Yönetimi adına, Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri Prof. Dr. Mustafa Özcan Ültanır, Reşat Köymen, Hasan Özdemir, Levent Erdemir ve RESSİAD Üyesi Ahad Berkin’den oluşan heyetimiz, 7 Aralık 2004 Salı günü Saat 11.00’de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Sayın Doç. Dr. Sami Demirbilek’i ziyaret ederek, özellikle “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun Tasarısı”nın yasalaşması üzerinde karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.
 
 
7 Aralık 2004/ Soldan sağa: L. Erdemir, M. Özcan Ültanır, S. Demirbilek, R. Köymen, H. Özdemir, A. Berkin
 
Samimi bir ortamda yapılan görüşmelere başlarken, “RESSİAD’ın, rekabetçi enerji piyasası koşullarında çalışmayı amaçlayan firmaların ortak platformu olduğu, yap-işlet-devret projelerinin yanında yer almadığı, rüzgâr ve hidrolikten üretilecek yeşil elektrik için de piyasa fiyatının üzerinde bir fiyat ayrıcalığının savunuculuğunu yapmadığı, ancak yenilenebilir enerji kaynakları arasında, bugünkü teknolojik, ekonomik ve ülkemizin potansiyel koşullarında en önemli iki kaynak olan rüzgâr ve sudan elde olunacak elektrik için, diğer birincil kaynaklarla rekabet edebilecek kendine özgü bir piyasa kulvarının gerekliliğine inandığı vurgulandı. Meclis Genel Kurul gündeminden çekilmiş bulunan, “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun Tasarısı”nın yeniden düzenlenilmesi gerektiğine olan inancımız dile getirildi
 
Bu yeniden düzenleme kapsamında tasarıda, “Uygulama Esasları” başlığı altında toplanan ve Komisyondan geçen metinde, Madde 6’da yer alan, yenilenebilir kaynaktan üretilecek elektriğe farklı fiyat uygulamasını gerekli görmediğimiz, serbest piyasa fiyatını savunduğumuz belirtilerek, yenilenebilir kaynakların desteklenmesi için fiyat dışında kalan başka mekanizmaların devreye sokulması istendi. Bunların da yatırım maliyetini düşürecek önlemler olması gerektiği belirtildi Dolayısıyla Komisyonda son şekli verilmiş 6. maddenin tasarıdan tamamen çıkarılması ve bunun yerine yeni bir düzenleme yapılması talep edildi. Bu düzenleme geniş kapsamlı yeni bir çalışma gerektireceğinden, Sayın  Bakanlığımızın böyle bir çalışmayı uygun görmesi  durumunda, RESSİAD olarak her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğumuz açıklandı.
 
Arazi ihtiyacına ilişkin uygulamalar başlığı altında toplanan 8. maddenin sonuna; “Arazi üzerine inşa ve montajı yapılan tesislerin çıplak mülkiyeti lisans sahibi firmaya aittir ve firma, EPDK’dan alacağı yeni izin ve lisanslara uygun olarak, lisans süresi içinde veya sonunda, bu tesisleri sökerek başka bir yere nakledebilir. Lisans süresinin uzatılması veya tesise yeniden lisans verilmesi halinde, araziye ait kira bedeli, aynı esaslara uygun olarak, 99 yıla kadar uzatılır” eklemesinin yapılması gerektiği önemle vurgulandı.
 
Tasarıda  Ek Madde 1 olarak yer alan, DSİ tarafından inşa edilen hidroelektrik santralların EÜAŞ’a nakline ilişkin düzenlemenin bu tasarıdan çıkarılarak, DSİ yasası içinde yapılacak düzenlemeye bırakılması, tasarıda 13. madde olarak yer alan, rezervuarlı hidroelektrik santralların kamulaştırma bedellerine ilişkin düzenlemenin de, bugün için inşaatı süren bir yap-işlet-devret projesi için getirilmiş özel düzenleme niteliğinde olduğu, bu düzenlemenin serbest piyasayı amaç edinen bir kanun içinde yer almasının hiçbir bakımdan uygun olmayacağı belirtildi. Tasarıdaki yap-işlet-devret projelerine ilişkin diğer düzenlemelerin de bu tasarıdan ayıklanmasının, ilgili kanunlarında yapılacak değişikliğe bırakılmasının uygun olacağını, bu gibi maddelerin tasarının çıkmasını engelleyebildiğini, ayrıca iptaline neden olma endişesi taşıdığımızı belirttik.
 
Üzerinde en önemle durduğumuz konu Yeşil Sertifika Uygulaması, Sertifika Ticareti, Sertifikasyon Merkezi oluşturulması, bunun tasarıya eklenmesi gerektiği oldu. Mevcut tasarıda Yeşil Sertifika uygulaması ve uluslararası boyutta bir sertifika ticaretine ilişkin düzenleme olmayışını büyük eksiklik olarak gördüğümüz vurgulandı. Bu eksikliğin mutlaka giderilmesi gerektiğini belirttik. Ayrıca, yeşil elektriğin yurt dışına ihracı için her türlü kolaylığın ve önceliğin sağlanacağı düzenlemelere yer verilmesine ilişkin kanaatimizi açıkladık.
 
Karşılıklı anlayış ve mutabakatla tamamlanan ziyaretimiz sonunda Sayın Müsteşarımızla bir toplu fotoğraf çektirdik. Bu arada Sayın Demirbilek, internet sitemizde yayınlanmak üzere, “Piyasada Rekabet ve Rekabet Hukuku” konusunun yer alacağı bir makale hazırlama sözü verdi, ama işlerinin yoğunluğundan ne zaman hazırlayacağına ilişkin tarih veremedi. Sayın Müsteşarımızın sitemiz için onur olacak makalesini umarız en kısa zamanda kendisinden alır ve site izleyenlerimize sunarız.
 

Merkez
Kuleli Sokak No:87 Daire:2, 06700 G.O.P./ANKARA

Tel: +(90) 312 436 95 98 - Faks: +(90) 312 436 95 98

Elektronik posta: ressiad@ressiad.org.tr