Yönetim Mevzuat Tüzük İletişim   16.01.2018

AK Enerji
AKÖZ Grubu
BAYINDIR Holding
BEREKET ENERJİ
BİLGİN ENERJİ YATIRIM HOLDİNG
BOREAS ENERJİ
Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş.
ÇALDERE
ÇİMTAŞ ÇELİK İMALAT MONTAJ ve TESİS A.Ş.
Das Mühendislik ve Enerji Yatırımları A.Ş.
ENİMEKS
Epuron GmbH
ERKO Şirketler Grubu
GALKON
GÜNGÖR ELEKTRİK
GÜRİŞ İnşaat ve Mühendislik A.Ş.
HAREKET Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş.
HEXAGON Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.
HİDRO DİZAYN
KARESİ ENERJİ A.Ş.
LNG Process A.Ş.
MASTER DANIŞMANLIK MÜMESSİLLİK VE TİCARET  A.Ş.
OZG Enerji İnşat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş.
PERFECT WIND
RES ANATOLIA
SANKO ENERJİ
SOYAK Holding
TÜRKERLER İnşaat
USLUEL A.Ş.
Vestas Türkiye
YENİGÜN İnşaat
YILDIRIM GRUP
ZORLU Holding
© 2005 RESSİAD
 
Etkinlikler
Gamesa Energia Doğu Avrupa İş Geliştirme Yöneticisi Gabriela Dominguez RESSİAD'ı ziyaret etti 16.03.2006

GAMESA Energia Doğu Avrupa İş Geliştirme Yöneticisi Gabriela Dominguez, 15 Mart 2006  günü İspanyol Büyükelçiliği'nden iki görevli ile birlikte RESSİAD'ı ziyaret etti ve RESSİAD Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özcan Ültanır'dan Türkiye elektrik piyasası ve rüzgâr enerjisinin geleceğine ilişkin görüş aldı. GAMESA'nın çalışmalarını anlatan Dominguez, Türkiye pazarı ile ilgilendiklerini söyledi. Prof. Dr. Mustafa Özcan Ültanır'ın türbin fiyatları ile ilgili sorusu ve türbin fiyatlarının yüksekliğine ilişkin eleştirisi üzerine Dominguez, "Türbin üreticilerinin fiyatları hemen hemen birbirine eşdeğer düzeyde görünüyor ama, türbin üreticileri arasında vahşiyane bir rekabet var" dedi. Fiyatın proje büyüklüğüne ve koşullara göre esneklik gösterebileceğini de açıkladı.

GAMESA Corporación Technológica yenilenebilir enerji kapsamında rüzgâr türbini ve ekipmanlarından başka aeronautic (havacılık) endüstrisi üzerinde de üretim yapıyor. Dünyanın ikinci büyük rüzgâr türbini üreticisi. GAMESA’nın 2005 yılı satışlarının %54’ü İspanya’ya, yüzde 7’si Portekiz’e, %4’ü İtalya’ya, %3’ü Fransa’ya, yüzde 2’si Almanya’ya olurken, %14’ü de Çin’e gitmiş. Diğer ülkelere yapılan satışlar da %16 pay tutuyor. GAMESA, Çin’de de rüzgâr türbini imalatı başlatmış. Çin’de üreteceği türbinlerin fiyat düşürmesi bekleniyor.

GAMESA EÓLICA rüzgâr türbini üretip satarken, GAMESA ENERGĺA rüzgâr çiftlikleri projesi geliştirip anahtar teslimi bu çiftlikleri inşa edip satıyor. Türkiye’de hem rüzgâr santralı projeleri geliştirmek ve anahtar teslimi santral kurmak, hem de lisans almış projelere türbin sağlamak istiyorlar. Şu anda GAMESA Avrupa’da 11 940 MW’lık, ABD ve Avustralya’da 7 380 MW’lık, Latin Amerika’da 2 280 MW’lık olmak üzere toplam 20 600 MW’lık yeni satış portföyüne sahip.

GAMESA Energia Doğu Avrupa İş Geliştirme Yöneticisi Gabriela Dominguez, RESSİAD’dan önce EPDK yetkilileri ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Sami Demirbilek ile de görüşmeler yapmış. O görüşmelerde dile getirilen, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Üretim Amaçlı Kullanımına İlişkin 5346 Sayılı Kanun Hakkında aldığı görüşleri Prof. Dr. Mustafa Özcan Ültanır ile de paylaşarak değerlendirme olanağı bulan Dominguez, piyasanın gelişmesinde önemli bir adım olacak dağıtım ihaleleri hakkında Prof. Dr. Ültanır’ın görüşlerini aldı.

Prof. Dr. Ültanır, Başbakan’ın bir sözüne bağlı olarak dağıtım ihalelerinin seçim sonrasına kalması ihtimaline ilişkin endişelerini dile getirdi. Ayrıca, 9’uncu Kalkınma Planı’nda biçimlenen kurulu güç hedefleri içerisinde rüzgâra gereken yerin verilmediğini, 2013 yılı için 5000 MW kurulu güç hedeflenmesinin gerektiğini anlatan Prof. Dr. Ültanır, Türkiye’de trafo kapasitesinin bu santralların kurulmasına karşı bir teknik engel olarak gösterilmesinden yakındı. Avrupa elektrik şebekesi UCTE’ye bağlanılması ile bu yatırımların önünün açılmasının beklendiğini dile getirdi. Yaklaşık iki saatlik ziyaret yararlı bir enerji sohbeti içinde geçti. Toplantının bir bölümüne RESSİAD üyelerinden Duygu Küçükbahar da katıldı ve RESSİAD’ın yeşil sertifika çalışması Dominguez’e anlatıldı.

Dominguez, çok yararlı bir görüşme olduğunu belirterek, RESSİAD ile iletişimlerinin sürmesini dileyerek, RESSİAD’dan ayrılırken, Prof. Dr. Mustafa Özcan Ültanır da büyük yatırımcıları temsil eden RESSİAD’ın, GAMESA ile ilişkilerinin sürmesinden memnuniyet duyacağını söyledi.

 

Merkez
Kuleli Sokak No:87 Daire:2, 06700 G.O.P./ANKARA

Tel: +(90) 312 436 95 98 - Faks: +(90) 312 436 95 98

Elektronik posta: ressiad@ressiad.org.tr