Yönetim Mevzuat Tüzük İletişim   16.01.2018

AK Enerji
AKÖZ Grubu
BAYINDIR Holding
BEREKET ENERJİ
BİLGİN ENERJİ YATIRIM HOLDİNG
BOREAS ENERJİ
Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş.
ÇALDERE
ÇİMTAŞ ÇELİK İMALAT MONTAJ ve TESİS A.Ş.
Das Mühendislik ve Enerji Yatırımları A.Ş.
ENİMEKS
Epuron GmbH
ERKO Şirketler Grubu
GALKON
GÜNGÖR ELEKTRİK
GÜRİŞ İnşaat ve Mühendislik A.Ş.
HAREKET Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş.
HEXAGON Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.
HİDRO DİZAYN
KARESİ ENERJİ A.Ş.
LNG Process A.Ş.
MASTER DANIŞMANLIK MÜMESSİLLİK VE TİCARET  A.Ş.
OZG Enerji İnşat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş.
PERFECT WIND
RES ANATOLIA
SANKO ENERJİ
SOYAK Holding
TÜRKERLER İnşaat
USLUEL A.Ş.
Vestas Türkiye
YENİGÜN İnşaat
YILDIRIM GRUP
ZORLU Holding
© 2005 RESSİAD
 
Etkinlikler
Prof. Dr. ÜLTANIR TV'de: 4 Ocak 2006 günü Prof. Dr. Ültanır Saat 16.00 TGRT Haber'de Ukrayna-Rusya Doğal Gaz Krizi'nin Gösterdiklerini, Saat 19.00'da da TGRT Ana Haber'de Alternatif Enerji Arayışlarını Anlattı 04.01.2006

Prof. Dr. Mustafa Özcan ÜLTANIR'ın iki televizyon programı

Prof. Dr. Ültanır, 4 Ocak 2006 günü TGRTHaber’de iki ayrı konuşma yaptı:

  • Saat 16.00’da Ukrayna-Rusya Doğalgaz Kriz’nin, Avrupa ve Türkiye’ye gösterdikleri, alınması gereken önlemler
  • Saat 19.00’da TGRTHaber ve TGRT’nin Ana Haber programlarında Alternatif Enerji Arayışları

konularında görüşlerini açıkladı.

Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Mustafa Özcan Ültanır,  Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi ve  Enerji Uzmanı Gazeteci Yazar olarak, 4 Ocak 2006 günü Saat 16.00 TGRT Haber’in haber kuşağı içinde canlı yayına katılarak, şimdilik son bulan Ukrayna - Rusya Doğal Gaz Krizi’nin nedenleri, Avrupa ve Türkiye’ye etkileri, bu tür krizlerden çıkarılması gereken dersler ve alınması gereken önlemler üzerinde görüşlerini açıklamış, 2006 yılında Rusya’nın Türkiye’ye uygulamak istediği doğalgaz fiyatı ile ilgili olarak, Türkiye’nin enerji politikası ve enerji diplomasisinin bugüne dek başarılı olduğunu söylemenin mümkün olmadığını vurgulamıştır.

 

Aynı gün Saat 19.00’da TGRT Ana Haber’e de röportajla konuk olan Prof. Dr. Ültanır, alternatif enerji arayışlarına ilişkin açıklamalarda bulunmuştur. TGRT’nin internet sitesinde de yer almış bulunan bu haberi aşağıda sunuyoruz (http://www.tgrthaber.com.tr/news_view.aspx?guid=5f89aa59-0bd1-4689-bfa8-b37901e9dc87):
 
 
 

Enerjide yüzde 50, doğalgazda ise tamamen dışa bağımlı olan Türkiye, Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan krizin ardından çarpıcı gerçeğiyle yüz yüze geldi. Peki, Türkiye’nin ilerleyen yıllarda enerjide sorun yaşamaması için neler yapması gerekiyor?


İşte enerji uzmanı profesör Özcan Ültanır’a göre Türkiye’nin enerjideki yol haritası... 

 

Rusya ile Ukrayna arasında başlayan ve Türkiye dahil Avrupa ülkelerinin büyük bir çoğunluğunu saran doğalgaz sorunu, Türkiye’deki bazı gerçeklerin de gün ışığına çıkmasına neden oldu. Enerji konusunda kendi kaynaklarını yeterince kullanamayan Türkiye, doğalgaz da ise tamamen dışa bağımlı durumda. Bu bağımlılığın yüzde 65’i de Rusya’ya.


Profesör Doktor Özcan Ültanır’a göre, dışa bağımlılığımız kaçınılmaz. Ancak yerli kaynakları, özellikle de suyumuzu, kömürümüzü, jeotermal ve rüzgar kaynaklarımızı verimli kullanmamız gerekiyor. Ve tabi ki nükleer enerji. Tüm bunları maksimum potansiyellerinde dahi kullansak, yine de enerji ithal etmeye mahkumuz. Bu durumda da yapılması gereken tek şey bir veya birkaç ülkeye bağımlı kalmamak.

 

Merkez
Kuleli Sokak No:87 Daire:2, 06700 G.O.P./ANKARA

Tel: +(90) 312 436 95 98 - Faks: +(90) 312 436 95 98

Elektronik posta: ressiad@ressiad.org.tr