Yönetim Mevzuat Tüzük İletişim   16.01.2018

AK Enerji
AKÖZ Grubu
BAYINDIR Holding
BEREKET ENERJİ
BİLGİN ENERJİ YATIRIM HOLDİNG
BOREAS ENERJİ
Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş.
ÇALDERE
ÇİMTAŞ ÇELİK İMALAT MONTAJ ve TESİS A.Ş.
Das Mühendislik ve Enerji Yatırımları A.Ş.
ENİMEKS
Epuron GmbH
ERKO Şirketler Grubu
GALKON
GÜNGÖR ELEKTRİK
GÜRİŞ İnşaat ve Mühendislik A.Ş.
HAREKET Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş.
HEXAGON Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.
HİDRO DİZAYN
KARESİ ENERJİ A.Ş.
LNG Process A.Ş.
MASTER DANIŞMANLIK MÜMESSİLLİK VE TİCARET  A.Ş.
OZG Enerji İnşat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş.
PERFECT WIND
RES ANATOLIA
SANKO ENERJİ
SOYAK Holding
TÜRKERLER İnşaat
USLUEL A.Ş.
Vestas Türkiye
YENİGÜN İnşaat
YILDIRIM GRUP
ZORLU Holding
© 2005 RESSİAD
 
Etkinlikler
EPDK’nın 4. Kuruluş Yıldönümü kutlandı 00.00.0000

EPDK kurulalı 4 yıl doldu da, enerji piyasaları henüz oluşamadı!...

 

Türkiye’de serbest elektrik piyasasının 4. yılı değil, ama Elektrik Piyasası Düzenleme Kurulu’nun kuruluşunun 4. yılı, 18 Kasım 2005 akşamı Ankara – Çankaya’daki Büyükhanlı Park Otel’de verilen kokteyl ile kutlandı. Kalabalık ve seçkin bir davetli topluluğunun yer aldığı kokteyle RESSİAD adına Başkan Prof. Dr. Mustafa Özcan Ültanır katıldı. Geçen yıl verilen kokteylde alkollü içeceklerin yer almamasına karşın bu yıl ileri bir adım atılarak, alkollü içeceklere ve zengin bir büfeye yer verildiğini de not etmeliyiz.

 
İki yılda bir, iki üyenin kura ile ayrıldığı EPDK’dan ayrılmak üzere, bu yıl Doç. Dr. Ayhan Albostan ile İkinci Başkan Doç. Dr. Hüseyin Sak ayrılık kurası çekmiş bulunuyorlar. İki yıl önce ise Prof. Dr. Osman Sevaioğlu ile İkinci Başkan Ali Türkoğlu ayrılık kurası çekmişlerdi. Bu kura trendi, kuruma ikinci başkan yani başkan yardımcısı seçilen kişinin ilk çekilecek kurada gidebileceği gibi bir olasılığı getiriyor. Tabii ki tesadüf bu ya... Ancak, iki yıl sonra kura yerine Kurumun kuruluşunun altıncı yılına gelineceği için dört yıl önce seçilen üyelerden geri kalan Başkan Yusuf Günay ile üye Muzaffer Keleş ve C. Cengiz Kıral’ın da görev süreleri dolmuş olacak. Elbette biz bugünkü yasalara göre beklenen normal gelişmelerden söz ediyoruz. Yasal değişiklikler ve sürpriz gelişmeler olur mu, onu bilemeyiz! Ayrıca, Kurul’da artık akademisyen kalmadı, bakalım yeni atamalarla bir akademisyen gelecek mi? 
 
EPDK’nın 4. Kuruluş Yıldönümü kokteylinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. M. Hilmi Güler, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji Komisyonu Başkanı Soner Aksoy, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da katılanlar arasındaydı. Hilmi Güler geçen yılki kutlamaya katılmamıştı. Kurum çalışmalarına ilişkin sinevizyon gösterisinin ardından sırasıyla Yusuf Günay, Rıfat Hisarcıklıoğlu ve Hilmi Güler kısa birer konuşma yaptılar ve ayrılan Ayhan Albostan ile Hüseyin Sak’a plaket verildi. Sinevizyon gösterisinde de, çeşitli törenlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kurum’un adını telaffuz ettiği sahnelere geniş yer ayrılmıştı.
 
EPDK’nın kuruluşunun dördüncü yılı kutlanırken, elektrik piyasasındaki kurulu güce göre piyasanın yüzde 15.2’si rekabete açık, gerisi kamuya ve alım  garantili aktörlere ait. Doğalgaz piyasasında ise kent dağıtımlarının özelleştirilmiş olması bir şey ifade etmiyor, halen gaz tedarikinin yüzde 100’ü devletin elinde ve rekabet dışı. Petrol ürünleri piyasası ise EPDK ortaya çıkmazdan önce de, yarım asır öncesinde de rekabete açıktı, bugün getirilen sadece yeni denetim modeli. Kısacası Türkiye enerjide serbest piyasasını geliştirebilmiş değil, geçen dört yıl içinde yeteri büyüklükte bir piyasa oluşturulamadığı ortada, ama elbette bunun tek sorumlusu EPDK değil. En büyük sorumlu kuşkusuz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile bugünkü hükümet.
 
EPDK’nın 4. Kuruluş yılı kutlanırken gelen bir haber de, EPDK ile İtalya Elektrik ve Doğalgaz Düzenleme Kurumu (AEEG) arasında gerçekleştirilecek olan “EPDK’nın kurumsal yapısının güçlendirilmesi” amaçlı “Eşleştirme Projesi”nin tamamlanmış olduğu idi. Bu nedenle 24 Kasım 2005 tarihinde İstanbul’da, “Avrupa Birliği Yolunda Türkiye’nin Elektrik ve Doğalgaz Piyasaları” konulu bir toplantı yapılacak. Bu toplantının neden EPDK’nın merkezinin olduğu Ankara’da değil de İstanbul’da yapılacağı merak konusu. Bilindiği gibi EPDK’nın Gökkafes’te aldığı katlarda şube açmasına izin verilmedi, şimdi onlar satılmaya çalışılıyor, İstanbul’da teşkilatı yok. Yatırımcı bütün kuruluşların ise Ankara’da büroları ve şirket temsilcilikleri olduğuna göre, enerji piyasaları da Ankara’dan yönetildiğine göre, niye İstanbul acaba?... EPDK, Ankara’da toplantı yapmayı nedense sevmiyor, Abant toplantıları geleneğini de unutmayalım...
 
Öte yandan EPDK ile AEEG işbirliği yapıladursun, İtalya’nın da katıldığı Güneydoğu Avrupa’yı kapsamak üzere Türkiye’nin 9 AB üyesi ile oluşturacağı enerji birliği anlaşmasını hükümet reddetmiş bulunuyor. Bu da AB müzakerelerinde sorun oluşturacak bir konu.
 

Merkez
Kuleli Sokak No:87 Daire:2, 06700 G.O.P./ANKARA

Tel: +(90) 312 436 95 98 - Faks: +(90) 312 436 95 98

Elektronik posta: ressiad@ressiad.org.tr