Yönetim Mevzuat Tüzük İletişim   16.01.2018

AK Enerji
AKÖZ Grubu
BAYINDIR Holding
BEREKET ENERJİ
BİLGİN ENERJİ YATIRIM HOLDİNG
BOREAS ENERJİ
Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş.
ÇALDERE
ÇİMTAŞ ÇELİK İMALAT MONTAJ ve TESİS A.Ş.
Das Mühendislik ve Enerji Yatırımları A.Ş.
ENİMEKS
Epuron GmbH
ERKO Şirketler Grubu
GALKON
GÜNGÖR ELEKTRİK
GÜRİŞ İnşaat ve Mühendislik A.Ş.
HAREKET Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş.
HEXAGON Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.
HİDRO DİZAYN
KARESİ ENERJİ A.Ş.
LNG Process A.Ş.
MASTER DANIŞMANLIK MÜMESSİLLİK VE TİCARET  A.Ş.
OZG Enerji İnşat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş.
PERFECT WIND
RES ANATOLIA
SANKO ENERJİ
SOYAK Holding
TÜRKERLER İnşaat
USLUEL A.Ş.
Vestas Türkiye
YENİGÜN İnşaat
YILDIRIM GRUP
ZORLU Holding
© 2005 RESSİAD
 
Etkinlikler
EPDK’nın Kuruluşunun 3. yılı kutlandı! 22.11.2005

19 Kasım 2004 Cuma akşamı, Ankara Bilkent Otel’de EPDK’nın 3. kuruluş yıldönümünün kutlaması vardı. Başkan Yusuf Günay’ın konuklarını kapıda karşıladığı resepsiyona, gündüz yapılan nükleer santral basın toplantısı için İstanbula gitmiş olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. M. Hilmi Güler katılmadı. Enerji Bakanlığı Müsteşar Doç. Dr. Sami Demirbilek tarafından temsil ediliyordu.

EPDK’nın Enerji Uzmanları Derneği (EUD) ile ortaklaşa düzenlediği ve EPDK ile Enerji Bakanlığı bürokratlarının katıldığı resepsiyona, basından da geniş bir katılım vardı. Seçkin davetli topluluğu içinde bir-iki işadamları derneğinin temsilcileri de bulunuyordu. Gecenin başında yer alan sinevizyon gösterisinde, üç yıl içinde EPDK’nın yaptıkları anlatılırken, EPDK’nın serbest piyasanın güvencesi olduğu vurgulanıyordu, ama serbest piyasanın ana yapı taşları olan yatırımcı işadamlarının resepsiyonda olmayışları dikkat çekiyordu, çünkü çağırılmamışlardı.

Bu resepsiyona karşı işadamları cephesinden, EPDK’nın en büyük gelir kalemi olan lisans paralarını ödedikleri eleştirisi seslendirildi. EPDK sadece hükümet tarafı ile ilişkiye girerek değil, daha çok iş dünyası ile birlikte olarak bu piyasaları geliştirebilir. EPDK’nin internet adresinin bile epdk.gov.tr yerine epdk.org.tr oluşu (gov “government” yerine org “organization” niteliğinin seçilmesi), devlet-hükümet yanında değil, özel kesim yanında olması gerektiği gerçeğini vurguluyor!

Geceye Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çicek, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Devlet Bakanı Memet Ali Şahin ve bazı milletvekillerinin katıldıkları görüldü. Alkollü içeceklerin yer almadığı resepsiyon 19.30’da başlayıp 21.30 sularında dağıldı.

EPDK 3 yıl içinde tebrik edilecek başarılı adımlar atmış olsa da, elektrik, doğalgaz, petrol piyasalarının oluştuğu ve güvence altında olduğu söylenemez. Komisyona döndürülen değişiklik yasa tasarısı halen Demokles’in kılıcı gibi piyasanın üzerinde sallanıyor. Ancak, bu sonuç EPDK’ya bağlı olmayıp, hatta hükümete bağlı olmayıp Enerji Bakanlığı’nın yarattığı bir olgu. Hazine’den sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan’ın değişikliğe karşı oluşu, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın direktifi ile tasarının Meclis Genel Kurulu gündeminden çekilmesi bunun göstergesi de, hâlâ neden Komisyon’da bekletiliyor ve Enerji Bakanlığı’na iade edilmiyor? EPDK, serbest piyasadan yana olduğuna göre kutlama gecesinde böyle bir konu tartışmaya açılamaz mıydı?

Üç yıl önce Başkanı dahil atanan Kurul üyelerinin aradaki değişiklik kuralları hariç görev sürelerinin en fazla 6 yıl olduğu düşünülürse, bu sürenin yarısı dolmuş bulunuyor. Yeni yasalar ve yasa değişiklikleri ile yapısı bir ölçüde değiştirilen Kurulun ilk yapısının yenilenmesine 3 yıl kalmış olduğundan, önümüzdeki üç yılın geçmiş üç yıldan daha büyük bir performansla geçireleceğini umarak, gelecek 3 yılda daha başarı olmaları dileğiyle Başkan Günay’ı ve diğer Kurul üyeleri ile Kurum çalışanlarını kutluyoruz.

 

Merkez
Kuleli Sokak No:87 Daire:2, 06700 G.O.P./ANKARA

Tel: +(90) 312 436 95 98 - Faks: +(90) 312 436 95 98

Elektronik posta: ressiad@ressiad.org.tr