Yönetim Mevzuat Tüzük İletişim   22.02.2018

AK Enerji
AKÖZ Grubu
BAYINDIR Holding
BEREKET ENERJİ
BİLGİN ENERJİ YATIRIM HOLDİNG
BOREAS ENERJİ
Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş.
ÇALDERE
ÇİMTAŞ ÇELİK İMALAT MONTAJ ve TESİS A.Ş.
Das Mühendislik ve Enerji Yatırımları A.Ş.
ENİMEKS
Epuron GmbH
ERKO Şirketler Grubu
GALKON
GÜNGÖR ELEKTRİK
GÜRİŞ İnşaat ve Mühendislik A.Ş.
HAREKET Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş.
HEXAGON Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.
HİDRO DİZAYN
KARESİ ENERJİ A.Ş.
LNG Process A.Ş.
MASTER DANIŞMANLIK MÜMESSİLLİK VE TİCARET  A.Ş.
OZG Enerji İnşat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş.
PERFECT WIND
RES ANATOLIA
SANKO ENERJİ
SOYAK Holding
TÜRKERLER İnşaat
USLUEL A.Ş.
Vestas Türkiye
YENİGÜN İnşaat
YILDIRIM GRUP
ZORLU Holding
© 2005 RESSİAD
 
Etkinlikler
Prof. Dr. ÜLTANIR, RESSİAD adına AK Parti Grupbaşkanvekili Sayın Salih KAPUSUZ’u ziyaret etti 28.03.2006

RESSİAD Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özcan Ültanır, 25 Mart 2005 Cuma günü Saat 14.30’da TBMM’deki makamında AK Parti Grupbaşkanvekili Sayın Salih Kapusuz’u ziyaret etti. Karşılıklı tam bir anlayış birliği içinde gerçekleşen bu ziyarette, “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun Tasarısı”nın son durumu üzerinde duruldu.

RESSİAD adına Başkan Ültanır tarafından, tasarının 6’ncı maddesinin, gereksiz subvansiyondan arındırılması amacıyla, toptan satış fiyatı (piyasa fiyatı) üzerinde uzlaşılması ve tasarının yeniden ele alınarak kısa zamanda TBMM Genel Kurulu’na sunulacak olmasından duyulan memnuniyet ifade edildi. Bugün için artk temel konunun farklı fiyat olmaktan çıktığı, yatırım maliyetlerinin aşağı çekilmesi olduğu vurgulandı. Gelinen noktada, RESSİAD’ın 5 maddede toplanan genel isteklerinden tasarıya şu anda eklenebilecek iki husus da dile getirilerek, bunlar aşağıdaki şekilde sıralandı:

 
1.      Orman arazisi ile ilgili düzenlemenin yapıldığı tasarının 8. maddesine aşağıdaki paragrafın eklenmesi:
 
“Arazi üzerine inşa ve montajı yapılan tesislerin çıplak mülkiyeti lisans sahibi firmaya aittir ve firma, EPDK’dan alacağı yeni izin ve lisanslara uygun olarak, lisans süresi içinde veya sonunda, bu tesisleri sökerek başka bir yere nakledebilir. Lisans süresinin uzatılması veya tesise yeniden lisans verilmesi halinde, araziye ait kira bedeli, aynı esaslara uygun olarak 99 yıla kadar uzatılır.”
 
2.      DSİ  ile ilgili enerji katılım payları için düzenleme yapılan Geçici 4’üncü maddeye de üretim şirketleri ile ilgili bir cümle eklenmesi:
 
Geçici Madde 4- Mevcut sözleşmeleri çerçevesinde faaliyet gösteren ve DSİ katılım payları tarife yoluyla TETAŞ tarafından ödenen işletmedeki Yap-İşlet-Devret modeli hidroelektrik santraller ile 4628 sayılı kanun kapsamında kurulmuş ve kurulacak olan hidroelektrik santralların su kullanım sözleşmelerinde ABD doları cinsinden yer alan DSİ enerji katılım payları sözleşmede yer aldığı miktarda ödeme tarihindeki Merkez Bankası döviz kuru üzerinden her işletme yılının sonunda DSİ’ye ödenir.
 
AK Parti’nin “Kalkınma ve Demokratikleşme Programı” ilkeleri kapsamında, yeni hidroelektrik santralların ve rüzgâr santrallarının kurulmasını özendirmek için, Hazine’ye yük bindirmeyecek, bilakis enerji maliyetlerinin ve serbest piyasa ortamında enerji fiyatının aşağı düşmesine katkıda bulunacak yukarıdaki iki konunun yasaya girmesi amacıyla, AK Parti Grupbaşkanvekilliği’nin desteği Sayın Salih Kapusuz’dan istendi.
 

AK Parti Grupbaşkanvekili Sayın Kapusuz’un isteğimizi olumlu bularak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Dr. M. Hilmi Güler, Çevre ve Orman Bakanı Sayın Osman Pepe ve ayrıca DSİ Genel Müdürü Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile bu konularda ayrı ayrı birer görüşme yapacağını, isteklerimize uygun hukuki gerekçeyi hazırlatacağını Başkan Ültanır’a açıklamasını memnuniyetle karşılıyoruz. Ciddi devlet adamı ve saygıdeğer politikacı Sayın Kapusuz’a gösterdiği anlayış, verdiği destek için, RESSİAD olarak bir kez daha teşekkürlerimizi arz ediyoruz.

 

Merkez
Kuleli Sokak No:87 Daire:2, 06700 G.O.P./ANKARA

Tel: +(90) 312 436 95 98 - Faks: +(90) 312 436 95 98

Elektronik posta: ressiad@ressiad.org.tr