Yönetim Mevzuat Tüzük İletişim   20.01.2018

AK Enerji
AKÖZ Grubu
BAYINDIR Holding
BEREKET ENERJİ
BİLGİN ENERJİ YATIRIM HOLDİNG
BOREAS ENERJİ
Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş.
ÇALDERE
ÇİMTAŞ ÇELİK İMALAT MONTAJ ve TESİS A.Ş.
Das Mühendislik ve Enerji Yatırımları A.Ş.
ENİMEKS
Epuron GmbH
ERKO Şirketler Grubu
GALKON
GÜNGÖR ELEKTRİK
GÜRİŞ İnşaat ve Mühendislik A.Ş.
HAREKET Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş.
HEXAGON Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.
HİDRO DİZAYN
KARESİ ENERJİ A.Ş.
LNG Process A.Ş.
MASTER DANIŞMANLIK MÜMESSİLLİK VE TİCARET  A.Ş.
OZG Enerji İnşat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş.
PERFECT WIND
RES ANATOLIA
SANKO ENERJİ
SOYAK Holding
TÜRKERLER İnşaat
USLUEL A.Ş.
Vestas Türkiye
YENİGÜN İnşaat
YILDIRIM GRUP
ZORLU Holding
© 2005 RESSİAD
 
Duyurular
Azerbaycan Yenilenebilir Enerji Yatırımı İçin Türk Şirketlerini Bekliyor 21.01.2005
Azerbaycan’ın
“Alternatif ve Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Kullanma Programı”,
Türk şirketlerinin ilgisini ve tekliflerini bekliyor!
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü’nce Genel Müdür Sayın Budak Dilli imzası ile  gönderilen 10 Ocak 2005 tarihli yazıda, Dışişleri Bakanlığı’nın 14.12.2004 tarihli yazısına atıf yapılarak, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’in 21 Ekim 2004’de Bakü’de açıkladığı ve onayladığı “Alternatif ve Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Faydalanılmasına İlişkin Devlet Programı”nın yürürlüğe girdiğini duyurulmakta, ayrıca Azerbaycan Yakıt ve Enerji Bakanlığı’nın (Azәrbaycan Respublikasının Yanacaq ve Energetika Nazirliyi) tarafından yollanan programın resmi olmayan İngilizce çevirisi RESSİAD’a sunulmuş bulunmaktadır.
 

Söz konusu programda 1997 Kyoto Protokolü sonrasında Avrupa Birliği ve ABD’de alternatif enerji kaynaklarına dayalı büyük ölçekli tesislerin yapımına girişildiği vurgulanarak, güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi ve küçük hidroelektrik enerji, jeotermal enerji ile biyokütle enerjiden Azerbaycan’da da yararlanılması öngörülüyor, bunun için oluşturulan yasal alt yapı sıralanıyor. Azerbaycan Devlet Programı’nın amaç ve hedefleri konusunda verilen kısa açıklamadan sonra Azerbaycan’ın alternatif (yenilenebilir) enerji potansiyelleri de açıklanıyor. Bununla beraber program elektrik üretiminde kullanılabilecek potansiyelin tanımlanmasını da içermekte. Yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesiyle şehirlerde enerji kullanım verimliliğinin yükseltilmesi amaçlanıyor. Program 2005-2013 arası aktiviteler listesini de kapsıyor.

Rüzgâr enerjisi için Azerbaycan’ın çeşitli yerlerinde hesaplanan ve ekonomik altyapısı bulunan 800 MW güç ile yıllık 2.4 milyar kWh’lık potansiyelden söz ediliyor. Buna karşın küçük hidroelektrik santrallar konusunda yapılan açıklamada, 2003 yılında Azerbaycan’da 2.4 milyar kWh elektriğin hidroelektrik kaynaktan sağlandığı bunun, toplam elektrik üretiminin yüzde 11.4’ü olduğu belirtiliyor. Azerbaycan Cumhuriyeti’ndeki nehirlerin toplam potansiyeli 40 milyar kWh olarak açıklanmakta. Teknik fizibıl potansiyel 16 milyar kWh, küçük hidro olarak 5 milyar kWh olarak veriliyor.

Konuyla ilgili daha fazla açıklama İngilizce ek metinde yer alıyor: Ek metin>>

 

Merkez
Kuleli Sokak No:87 Daire:2, 06700 G.O.P./ANKARA

Tel: +(90) 312 436 95 98 - Faks: +(90) 312 436 95 98

Elektronik posta: ressiad@ressiad.org.tr