Yönetim Mevzuat Tüzük İletişim   20.01.2018

AK Enerji
AKÖZ Grubu
BAYINDIR Holding
BEREKET ENERJİ
BİLGİN ENERJİ YATIRIM HOLDİNG
BOREAS ENERJİ
Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş.
ÇALDERE
ÇİMTAŞ ÇELİK İMALAT MONTAJ ve TESİS A.Ş.
Das Mühendislik ve Enerji Yatırımları A.Ş.
ENİMEKS
Epuron GmbH
ERKO Şirketler Grubu
GALKON
GÜNGÖR ELEKTRİK
GÜRİŞ İnşaat ve Mühendislik A.Ş.
HAREKET Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş.
HEXAGON Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.
HİDRO DİZAYN
KARESİ ENERJİ A.Ş.
LNG Process A.Ş.
MASTER DANIŞMANLIK MÜMESSİLLİK VE TİCARET  A.Ş.
OZG Enerji İnşat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş.
PERFECT WIND
RES ANATOLIA
SANKO ENERJİ
SOYAK Holding
TÜRKERLER İnşaat
USLUEL A.Ş.
Vestas Türkiye
YENİGÜN İnşaat
YILDIRIM GRUP
ZORLU Holding
© 2005 RESSİAD
 
Duyurular
Üyesi olduğumuz RECS International (RECS-I ) tarafından "2005 Yılı Faaliyet Raporu" yayımlandı 02.06.2006

 Üyesi olduğumuz RECS International (RECS-I ), 2005 Yılı Faaliyet Raporunu yayımladı. Rapor RECS International Başkanı  Claes Hedenström’ün önsözü ile başlıyor. Önsözden bir alıntı:

 
“RECS-I üye sayısı günden güne artmaktadır ki bu artış; Avrupadaki yeşil sertifika ticaretine olan talep artışını da göstermektedir. Hâlâ, yapılacak çok şey vardır. Bunlardan en önemlisi ise, ortak bir Avrupa pazarı oluşturmak için standartlaşmış Kaynak Garantisi (Guarantee of Origin) kullanımıdır.”
RECS International Başkanı
Claes Hedenström
 
 
Raporda RECS-I tarafından, şeffaf bir Avrupa Pazarına geçiş için, standartlaşmış kaynak garantisini önemli bir adım olarak görüldüğü kaydediliyor. Kaynak garantisi, özellikle sınır ötesi ticarette, yenilenebilir enerji üretim kaynağının belirlenmesini sağlayan sertifikadır.
 
AIB (Association of Issuing Bodies ), 2005 senesinde kaynak garantisi sistemi için standartlar belirlemiştir ve RECS-I tarafından desteklenen bu sistem 5 ülkede uygulanmaya başlanmıştır.
 
RECS-I gönüllü pazardaki tüketicilere açıklık ve güven sağlamak için kaynak garantisinin gerektiğine inanmakta. Yenilenebilir enerji şebekeye verildikten sonra, kaynak türü belirlenemediğinden, tüketicilere kullandıkları enerji kaynağının ne olduğuna dair bir kanıt sunulmalıdır ve bu kanıt da mükerrer satışı önlemek için standartlaşmış olmalıdır.
 
RECS-I,  kaynak garantisinin ibrası için kullanılmasını ve Komisyonun Kaynak Garantisi kullanımı için yönerge yayınlamasını önermektedir. Tedarikçinin bir önceki senede üretilen elektrik için kullandığı kaynaklar ve oranları hakkında tüketicileri bilgilendirmesi istenmekte. Arzedilen enerjinin yenilenebilir olduğunun ispatı için standartlaşmış bir kaynak garantisi sistemi mutlaka gerekmekte.
 
RECS, kaynak garantisinin ülke kotalarına dahil edilmesi gereken belgelerden olmasını da istemekte. RECS en verimli bölgelerde yenilenebilir elektrik üretimine yatırım yapılması ve tüketicilerin elektriği sınır engeli olmadan istedikleri yerden almaları fikrini benimsemiş bulunuyor. Raporun orijinalini okumak için aşağıyı tıklayınız.                                            
 
 

Merkez
Kuleli Sokak No:87 Daire:2, 06700 G.O.P./ANKARA

Tel: +(90) 312 436 95 98 - Faks: +(90) 312 436 95 98

Elektronik posta: ressiad@ressiad.org.tr