Yönetim Mevzuat Tüzük İletişim   20.01.2018

AK Enerji
AKÖZ Grubu
BAYINDIR Holding
BEREKET ENERJİ
BİLGİN ENERJİ YATIRIM HOLDİNG
BOREAS ENERJİ
Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş.
ÇALDERE
ÇİMTAŞ ÇELİK İMALAT MONTAJ ve TESİS A.Ş.
Das Mühendislik ve Enerji Yatırımları A.Ş.
ENİMEKS
Epuron GmbH
ERKO Şirketler Grubu
GALKON
GÜNGÖR ELEKTRİK
GÜRİŞ İnşaat ve Mühendislik A.Ş.
HAREKET Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş.
HEXAGON Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.
HİDRO DİZAYN
KARESİ ENERJİ A.Ş.
LNG Process A.Ş.
MASTER DANIŞMANLIK MÜMESSİLLİK VE TİCARET  A.Ş.
OZG Enerji İnşat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş.
PERFECT WIND
RES ANATOLIA
SANKO ENERJİ
SOYAK Holding
TÜRKERLER İnşaat
USLUEL A.Ş.
Vestas Türkiye
YENİGÜN İnşaat
YILDIRIM GRUP
ZORLU Holding
© 2005 RESSİAD
 
Duyurular
Dünya Kurulu Rüzgâr Gücü 51102 MW’a ulaştı 05.11.2005

2005 Eylül sonu itibariyle Dünya Kurulu Rüzgâr Gücü 51 102 MW

 
 
1995 yılında 4 843 MW olan dünya kurulu rüzgâr gücü, 10 yılda 11 kat artarak,  2005 yılı üçüncü çeyreğinde 52 102 MW’a ulaştı. 2005 yılının başında dünya kurulu rüzgâr gücü 46 048 MW idi. 2005 yılının dokuz ayında bu kurulu güce 6 054 MW, yani 10 yıl önceki toplam kurulu gücün yüzde 125’i kadar yeni güç eklendi. Rüzgâr enerjisindeki büyüme, başka hiç bir enerji kaynağında görülmeyen, enerji tarihinin kaydetmediği büyüme oluyor.
 
Dünyadaki gelişim bu iken, Türkiye’de Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanlığı ve TEİAŞ’ın, “Trafo gücümüz yeterli değil, sistemimiz rüzgâr santrallarını kaldırmaz” tezi ile önü kesilmek istenen, EPDK’nın bu nedenle lisans vermekten kaçındığı ve lisanslarda süreleri gereğinden küçük tutup yatırımcıyı zora soktuğu, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın orman arazilerinin kullanımında yasanın öngördüğünden çok ödenek kesmek istediği ve böylece bizde engellenen rüzgâr enerjisi dünyada sınır tanımıyor. Elbette, dış dünyadan izole olamayacak Türkiye’de de bu enerjinin karşısındaki engeller ortadan kalkacak, rüzgâr enerjisini hazmedemeyen teknokrat ve bürokratların yerini, gerçek rüzgâr dostu bakanların, teknokratların ve bürokratların alacağı günler de  gelecektir. Artık herkes sonuca bakıyor, kimse kimsenin ben çevreciyim, yenilenebilir enerjilerden yanayım edebiyatına kanmıyor. AB kapısındaki Türkiye’yi dünyadaki çağdaş akımdan kimse soyutlayamaz!...
 
Şimdi bu yıl içinde dünya kurulu rüzgâr gücündeki gelişmeye bazı ayrıntıları ile bakalım. Ocak ayında 16 628 MW kurulu gücü olan Amanya’da Eylül ayındaki kurulu güç 872 MW artarak 17 500 MW’a çıkmış bulunuyor. Bugün Amanya’da rüzgâr santrallarından elde olunan elektrik enerjisi 6 500 MW’lık nükleer santrallardan elde olunan enerjiye eşdeğer. Yani 6-7 tane nükleer santrala eşdeğer rüzgâr santralı var. İspanya’da Ocak ayında 8 263 MW olan kurulu rüzgâr gücü şimdi 9 209 MW. İtalya, Ocak ayındaki 1 265 MW’lık rüzgâr santrallarını Eylül ayında 1 570 MW’a çıkarmış bulunuyor. Ocak-Eylül döneminde Portekiz 268 MW, Hollanda 108 MW, Fransa 126 MW, Yunanistan 68 MW yeni rüzgâr gücü kurmuş durumda. 2005 yılının üçüncü çeyreği (Eylül ayı) itibariyle dünya kurulu rüzgâr gücünün ülkelere dağılımı sitemizin istatistik sayfalarında yer alıyor (http://www.ressiad.org.tr/dhie.php?t=istatistikler&ID=30).  Türkiye’de eklenen yeni güç yok, ama üyemiz BİLGİN ENERJİ şirketler topluluğunun inşaatına başladığı 30 MW’lık Bandırma RES bizleri sevindiren umut verici yeni bir atılım da, bunu başka rüzgâr santrallarının yapımı izlemeli ve Türkiye’nin rüzgar kurulu gücü de artık görünür bir düzeye çıkarılmalı (http://www.ressiad.org.tr/dhie.php?t=haberler&ID=27). 
 
Dünya toplam kurulu rüzgar gücünün yüzde 71’i AB ülkelerinde bulunuyor. 25 üyeli AB’nin Eylül 2005 sonu itibariyle kurulu rüzgâr gücü toplamı 36 906 MW. AB ülkeleri temiz yenilenebilir enerji kaynaklarına ve bu arada özellikle rüzgâr enerjisine en büyük yeri veren ülkeler. Türkiye’nin göstermelik rüzgâr enerjisi politikası, AB müzakerelerinde tartışma konusu olacağa benzer. Çünkü, Türkiye bu kapsamda önemli potansiyeli ve kaliteli rüzgâr enerjisi bulunan bir ülke. AB ülkeleri karada potansiyel bulamadıkları için pahalı deniz rüzgâr santrallarına yönelmişken, Türkiye karadaki potansiyelini göz ardı eden bir ülke. Bugünlerde AB üyesi ülkelerin şirketlerinden RESSİAD’a görüşme talepleri artmış durumda. Çeşitli şirketler, Türkiye’ye gelmek ve rüzgâr santrallarına yatırım yapmak için geniş çaplı piyasa araştırmaları yapıyorlar. Rüzgâr enerjisi piyasa koşullarında ülkemize yabancı sermaye çekmeye başlayacak.
 

Merkez
Kuleli Sokak No:87 Daire:2, 06700 G.O.P./ANKARA

Tel: +(90) 312 436 95 98 - Faks: +(90) 312 436 95 98

Elektronik posta: ressiad@ressiad.org.tr